Článek
Na shromažďování trosek Columbie, jejichž detailní průzkum má vyšetřovatelům pomoci odhalit příčinu katastrofy, se podílí přes 90 federálních, státních i lokálních organizací.
Raketoplán Columbia explodoval 1. února při průletu atmosférou. Při katastrofě zahynulo všech sedm astronautů na jeho palubě. Nezávislý tým vyšetřovatelů se soustředí na verzi poškození termoizolačních destiček nárazem zmrzlého kusu izolační pěny, která se uvolnila již při startu. Oficiální zpráva o příčině katastrofy však zatím nebyla vydána.
Ve čtvrtek 9. dubna byly zveřejněny následující údaje:
Více než 13 000 členů pozemních pátracích týmů za 10 týdnů shromáždilo 60 200 úlomků raketoplánu. Za tu dobu prohledali 76 procent území o rozloze 621 000 akrů, na němž jsou trosky Columbie rozsety. Dalších 4 900 pokračuje dosud v hledání.
Pozemní a vzdušné pátrací hlídky prohledaly přes 2,1 miliónů akrů v západních státech USA, jako je Nové Mexiko, Nevada, Utah a Kalifornie.
Hlavní oblast dopadu trosek se nachází v Texasu a je 16 km široká a 386 km dlouhá.
Do Kennedyho vesmírného střediska bylo dosud svezeno 32 070 kg nalezených trosek, což představuje 32 procent celkové hmotnosti raketoplánu.