Článek
Tým devíti bělochů a tří černochů však Killena zprostil obvinění z vraždy, když dospěl k závěru, že pachatele lynčování pouze vybíral a podněcoval, sám se však akce neúčastnil.
Vraždy se staly předlohou známého filmu z roku 1988 Hořící Mississippi. Židovští mladíci z New Yorku Michael Schwerner (24) a Andy Goodman (20) a jejich černošský kolega James Chaney (21) ze státu Mississippi patřili v "létě svobody" před 41 lety k tisícům aktivistů ze severu USA, kteří přijeli na Jih zapisovat na volební listiny černochy.
Všichni tři byli v městečku Philadelphia zavřeni do vězení za údajné překročení rychlosti a poté v noci propuštěni. Po odjezdu byli uneseni, zastřeleni a jejich těla byla zahrabána u blízké vodní přehrady, kde je po 44 dnech objevila policie.
Killen, jemuž nyní hrozí až doživotí, neprojevil při čtení verdiktu žádné emoce. Ze zosnování vraždy byl obviněn již v roce 1967, porota složená výlučně z bělochů však tehdy nedospěla ke shodě. Jedna její členka totiž tvrdila, že jí svědomí zakazuje odsoudit duchovního.