Článek
Výši kauce stanovil v pátek soudce Marcus Gordon v americkém státě Mississippi a poté, co ji Killen složil, může zůstat na svobodě, dokud nebude vyřízeno jeho odvolání proti rozsudku.
Podle obžaloby Killen jako jeden z vůdců extremistické organizace Ku Klux Klan dal dohromady dav, který tři mladé aktivisty usmrtil. Vraždy se staly předlohou známého filmu z roku 1988 Hořící Mississippi.
Židovští mladíci z New Yorku Michael Schwerner (24) a Andy Goodman (20) a jejich černošský kolega James Chaney (21) ze státu Mississippi byli v "létě svobody" v roce 1964 jedněmi z tisíců převážně bělošských aktivistů ze severu USA, kteří přijeli na Jih zapisovat na volební listiny černochy. Všichni tři byli v městečku Philadelphia uvězněni za údajné překročení rychlosti a poté v noci propuštěni. Po odjezdu byli uneseni, zastřeleni a jejich těla byla zahrabána u blízké vodní přehrady, kde je po 44 dnech objevila federální policie.
Porota složená z devíti bělochů a tří černochů v červnu zamítla vážnější obvinění z vraždy. Soudce pak Killena odsoudil ke 20 letům vězení za zabití každého aktivisty.
Killen byl souzen s osmi dalšími už v roce 1967. Ale porota složená ze samých bělochů ho tehdy osvobodila a ostatních sedm osob odsoudila pouze za porušení občanských práv tří usmrcených aktivistů.
Killen zůstal po tomto procesu ve Philadelphii. Byl zatčen začátkem letošního roku poté, co vyšetřovatelé v Mississippi celý případ znovu otevřeli.