Článek
Klíčový post ministra vnitra přitom nemá zastávat Muhammad Dahlan podporovaný USA a Izraelem, nýbrž Arafatův dlouholetý spojenec generál Júsuf Násir. Designovaný premiér Kurája si sice veřejně stanovil za prioritní cíl svého budoucího kabinetu boj proti "anarchii" na palestinských autonomních územích, dal už však zároveň najevo, že nepomýšlí na násilné odzbrojení militantních palestinských radikálů Kurája se sice Dahlana snažil prosadit i do nového kabinetu, přes ústřední výbor Fatahu však neprošel. Za této situace lze stále méně očekávat, že by palestinské bezpečnostní síly výrazněji zakročily proti radikálním palestinským organizacím, jak to požaduje Izrael a mezinárodní mírový plán známý pod jménem cestovní mapa, podotýká agentura AP.
Kontrola nad bezpečnostními složkami byla jádrem rozporů i v případě minulého palestinského premiéra Mahmúda Abbáse, který počátkem září po čtyřech měsících sporů s Arafatem kvůli této věci rezignoval. Ani Abbás si netroufal zasáhnout proti radikálům otevřeně, spor s Arafatem, který se nechtěl vzdát řízení poloviny z osmi palestinských bezpečnostních složek, mu však znemožňoval byť i symbolickou akci v tomto směru.
Izrael zatím mlčí
Izrael zatím ohlášené složení nového palestinského kabinetu nekomentoval, už předem však varoval, že nebude spolupracovat s kabinetem, kontrolovaným Arafatem.
Jsou mezi nimi například i Jásir Abid Rabbú, kterého Abbás udržel mimo kabinet, a Saíb Irikát, který rezignoval v květnu kvůli mocenskému boji mezi Arafatem a Abbásem. Složení nového kabinetu má Kurája v úterý nebo ve středu předložit ke schválení parlamentu, jehož byl dosavadním předsedou. Jak předem ujistil, bude jeho vláda usilovat o zachování národní jednoty a plnit závazky vyplývající z mírového procesu.