Článek
Poutníci přijeli z Izraele časně ráno k modlitbě u hrobky patriarchy Josefa. Když místo ještě za tmy opouštěli, začal na ně ze zálohy pálit Palestinec. Židé poté přivolali na pomoc armádu, jejíž komando je nakonec odvezlo do bezpečí.
Zranění - z toho dva těžce, přičemž 18letý mladík zůstává s průstřelem hlavy v ohrožení života - byli odvezeni do izraelského města Petach Tikva. Opuštěný minibus pak zapálili Palestinci z nedalekého uprchlického tábora Balátá.
Fundamentalisté ignorují zákaz vstupu
Obětí střelby byla skupina 16 chasidských židů z breslavské sekty. Právě chasidé podle listu The Jerusalem Post vytrvale ignorují varování, aby do palestinských oblastí nevstupovali.
"Izraelci, jež na taková místa vstupují, neohrožují jen své životy, ale také vojáky, kteří je pak musejí nejednou zachraňovat," uvedla ve svém prohlášení armáda, která apeluje na chasidské rabíny, aby od ilegálních poutí odrazovali věřící.
K útoku se postupně přihlásily Brigády mučedníků al-Aksá a hnutí Islámský džihád. Jak Brigády ve svém letáku, tak Islámský džihád v telefonátu agentuře AFP útok vysvětlily jako odvetu za čtvrteční izraelskou operaci v uprchlickém táboře Rafah v pásmu Gazy, při níž přišlo o život šest Palestinců, z toho tři civilisté.
Poutníkům navíc hrozí soudní stíhání
Údajný hrob biblického patriarchy Josefa byl dějištěm krvavého konfliktu již několikrát. Krátce po vypuknutí povstání Palestinci v říjnu 2000 napadli izraelskou jednotku hlídající posvátné místo i přilehlou ješivu a poté zabránili medikům v evakuaci zraněného policisty, který tak vykrvácel.
Izrael od té doby hrob nehlídá a stejně jako jinam na území pod bezpečnostní i civilní kontrolou palestinské samosprávy k němu Izraelci nesmějí bez povolení armády.
Podle listu Ha´arec hrozí stíhání všem účastníkům noční pouti a byla na ně již uvalena vazba. Regionální policejní šéf Šahar Ajalon řekl Izraelskému rozhlasu, že dva z postřelených židů byli za ilegální vstup na palestinská území již jednou zatčeni.