Článek
Odpůrcům festivalu se podařilo překonat zábrany a přes plot se dostat do areálu. Tam se střetli s policií, ničili vybavení areálu, tančili tradiční gruzínské tance, přičemž ničili duhové vlajky. Žádná zranění hlášena nebyla.
Organizátoři přesto ihned obvinili policii a vládu. Ředitelka festivalu Mariam Kvaraccheliaová označila za „předem naplánovanou, koordinovanou akci mezi vládou a radikálními skupinami“. Podle ní bylo cílem poškodit snahy Gruzie o vstup do Evropské unie.
„Náš festival utrpěl vážné škody. Zničeno bylo pódium i stánky. Ukradli nám i nápoje z baru a další cenné věci,“ napsali organizátoři na twitterovém účtu.
We are safe. But pro-Russian mobs attacked, occupied and demolished the @TbilisiPride Festival.@MIAofGeorgia @GharibashviliGe
— Rémy Bonny (@RemyBonny) July 8, 2023
Are you really allowing this to be the image of tearing down Georgia's European future?
Brussels is watching. We are with the Georgian people.
🏳️🌈🇪🇺🇬🇪 pic.twitter.com/hNQU11SDSH
Na straně organizátorů stojí i prezidentka země Zurabišviliová, která je častou kritičkou vlády. Podle ní policie selhala v plnění svých povinností, když nedokázala zaručit právo na shromáždění účastníků festivalu.
S kritikou naopak nesouhlasí náměstek ministra vnitra Alexander Darachvelidze. Ten tvrdí, že bylo obtížné festival ochránit, protože se konal v otevřeném prostoru. Rovněž zmínil i fakt, že se nikdo nezranil.
Western values do not take root in Georgia: Georgians smash the Tbilisi Pride Festival; pic.twitter.com/fCraHmO7Pg
— Mats Nilsson (@mazzenilsson) July 8, 2023
Gruzie sice schválila legislativu proti diskriminaci a zločiny z nenávisti, podle aktivistů za práva LGBT+ lidí však policie vymáhá tyto zákony jen liknavě. Předsudky proti komunitě LGBT+ jsou podle aktivistů v Gruzii stále silně zakořeněné. Před dvěma roky bylo zraněno během útoku na aktivisty za práva sexuálních menšin i několik novinářů. Jednoho z nich pak nalezli doma mrtvého, píše Reuters.