Článek
Provincii Ituri na východě země navštívil minulý týden šestičlenný zvláštní tým OSN, aby vyšetřil nařčení, že příslušníci Konžského osvobozeneckého hnutí (MLC) a Konžského demokratického sdružení (RCD) zotročují místní pralesní obyvatele a kanibalismem řeší své zásobovací potíže: V tropickém pralese je obtížné lovit zvěř, ozbrojenci proto na lov vysílají pochytané Pygmeje, kteří prales znají a dokáží se v něm uživit. Když se však trpasličí lovci vrátí bez uloveného masa, jsou zabiti a sami poslouží povstalcům za potravu.
Pygmejům hrozí vyhubení
Další z pracovníků konžské mise OSN pod podmínkou anonymity řekl, že vyšetřovací tým podezření považuje za opodstatněné. "Je nepředstavitelné, aby světové společenství, které má obavy o přežití horských goril, nosorožců a kopytnatců okapi, ignorovalo osud lidských bytostí - Pygmejů," uvádí prohlášení nadace Pomoc Pygmejům se sídlem ve městě Beni.
"Jsou kriticky ohroženi vyhubením," říká záměrně ekologickým slovníkem nadace o etniku, které je považováno za nejstarší obyvatele centrální Afriky. Pygmejové, kteří většinou dorůstají jen málo přes jeden metr, žijí dosud skrytě a izolovaně v posledních afrických pralesích. Podle odhadů jich zbývá už jen asi 600 tisíc.
Uprchlíci se stahují k Beni
MLC a RCD, které koncem loňského roku podepsaly spolu s vládou křehkou mírovou dohodu, po formálním ukončení občanské války a odchodu zahraničních armád ovládají rozsáhlé oblasti Konga. Obě organizace bojují v provincii Ituri s odštěpenou skupinou CRD - Osvobození o kontrolu nad nerostnými ložisky.
K Beni se v posledních dnech stáhlo přes 120 tisíc uprchlíků. Významný podíl Pygmejů mezi nimi je dalším dokladem mimořádného nebezpečí, kterému musí ve své domovině čelit.