Článek
"Není to pouhý konflikt, jde o snahu sprovodit ze světa celou skupinu obyvatelstva," řekl BBC koordinátor OSN pro Súdán Mukesh Kapila.
"V době tamní genocidy jsem byl ve Rwandě, ale co se nyní děje v Dárfúru, mě zcela šokuje," sdělil Kapila. "Je to etnická čistka a největší humanitární katastrofa na světě. Nechápu, proč s tím svět něco nedělá."
Konflikt se rozhořel zhruba před rokem, když místní do té doby neznámá skupina rebelů začala útočit na súdánské vojenské posádky s tím, že centrální, převážně arabská vláda chudý Dárfúr zcela zanedbává.
Současné zátahy jsou vysvětlovány jako odveta, kterou chartúmská vládaů, jak tvrdí diplomaté, zprvu podporovala. Nedávno se jí prý však ozbrojené gangy vymkly z kontroly.
Při čerstvém útoku proti vesnici Tavíla údajně Arabové povraždili 75 lidí. "Všechny domy, tržiště i zdravotnické středisko byly zcela vypleněny," tvrdí Kapila. "Přes sto žen a dívek bylo znásilněno, šest před očima svých otců, kteří byli později zabiti."
Britský list The Guardian připomněl, že ani protičernošské útoky nepřiměly súdánskou vládu zastavit bombardování vesnic, které podezírá z podpory dárfúrských rebelů.
Deník napsal, že arabské milice přitom útočí nejen v samotném Súdánu, ale na koních a velbloudech prý podnikají výpady i do utečeneckých táborů v sousední Čadu, kde v útlaku lidí z Dárfúru pokračují.