Článek
Oslav dne zvaného VE Day, neboli Den vítězství, se zúčastnila řada předních evropských politiků v čele s německou kancléřkou Angelou Merkelovou či francouzským prezidentem Emanuelem Macronem. Ceremoniály však probíhaly kvůli protikoronavirovým opatřením v omezené míře a žádná větší setkání se nekonala.
Francouzský prezident v pátek zahájil v Paříži ceremoniál položením věnce na sochu generále Charlese de Gaulla, který byl vůdcem svobodných francouzských sil. Okolo Macrona bylo na třídě Champs-Élysées pouze několik důstojníků a podivnou atmosféru oslav doplňovaly nezvykle prázdné ulice.
Ve Velké Británii si lidé v poledne našeho času připomněli oběti druhé světové války symbolickými dvěma minutami ticha, nad Buckinghamským palácem rovněž proletěly stíhačky, jež zbarvily oblohu do trikolóry.
Britové, kteří si Den vítězství za běžných okolností připomínají hojnými oslavami, byli tento rok varování, aby ani přes přívětivé počasí nevycházeli do ulic a dodržovali bezpečnostní opatření proti šíření koronaviru.
V minulosti se svátek nazýval Den osvobození či Den osvobození od fašismu a slavil se až 9. května, jak je tomu dodnes v zemích někdejšího Sovětského svazu. V šest let trvajícím konfliktu zahynulo podle odhadů zhruba 60 miliónů lidí, přičemž ze dvou třetin se jednalo o civilní oběti.