Článek
„Ukrajina dokáže bojovat jen tak dlouho, dokud ji Spojené státy podporují penězi a zbraněmi. Pokud si Američané budou přát mír, bude mír,“ řekl Orbán k invazi, kterou Rusko zahájilo na začátku února a v níž pokračuje vojenskými střety i útoky na ukrajinskou civilní infrastrukturu bez známek, že by se chtělo stáhnout.
Kromě USA podporují Ukrajinu i další západní země včetně České republiky nebo celé Evropské unie, kam paří i Maďarsko.
Rusové opět zasáhli porodnici v Chersonu, tvrdí ukrajinská média
Maďarská vláda má podle Orbána zájem na setrvání Ukrajiny coby svrchované země a má zájem na tom, aby Rusko neohrožovalo bezpečnost Evropy.
„Nemáme však zájem na přerušení všech ekonomických vazeb na Rusko. Na tyto otázky se díváme přes maďarské brýle, nikoliv prostřednictvím brýlí někoho jiného,“ dodal Orbán, jehož vláda má dlouhodobě vlažný vztah k protiruským sankcím, jež mají agresora připravit o prostředky na financování války.
Letošní rok označil Orbán za nejnebezpečnější od změny režimu v roce 1989. „Kdyby levicové strany vyhrály dubnové volby, Maďarsko by bylo zataženo do války. Byli bychom v tom až po krk,“ zdůraznil maďarský premiér.
Protiruské sankce označil Orbán za příčinu rostoucích cen energií i dalšího zboží. „Kdyby vánoční anděl smazal sankce související s energiemi, ceny energií by okamžitě klesly, klesla by míra inflace a Maďarsko by mohlo počítat s pětiprocentním růstem ekonomiky místo současných 1,5 procenta,“ konstatoval předseda maďarské vlády.