Článek
Německé ministerstvo zahraničí uvedlo, že zvyšuje krizovou úroveň na svých diplomatických misích v Bejrútu a rovněž v Ramalláhu a v Tel Avivu, píše agentura AFP. To znamená, že rodinní příslušníci diplomatů budou evakuováni do Německa či na bezpečné místo v regionu. „Personál na místě se sníží s ohledem na to, aby mise byly stále schopné plnit své úkoly,“ uvedlo ministerstvo.
Americké ministerstvo zahraničí nařídilo odjezd z Libanonu rodinným příslušníkům amerických diplomatů a povolilo odjezd zaměstnanců americké ambasády v Bejrútu, kteří nejsou nezbytně nutní pro chod úřadu, napsala agentura AP. Současně Washington vyzval americké občany, aby Libanon opustili, dokud lze využít komerčních letů. Americká diplomacie zdůvodnila své kroky „leteckými údery v Bejrútu a nestabilní a nepředvídatelnou situací napříč Libanonem“.
Potvrzeno. Nasralláh je mrtev, přiznal Hizballáh
Londýn vybídl britské občany, aby Libanon opustili „prvním dostupným letem“. To však bude stále obtížnější, neboť řada leteckých společností přestává do Bejrútu létat. S ohledem na zhoršenou bezpečnostní situaci a intenzivnější vzdušné útoky agentura Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA) v sobotu doporučila aerolinkám, aby nelétaly do Libanonu ani do Izraele.
Na českém velvyslanectví v Libanonu je pět zaměstnanců. „Ministerstvo zahraničních věcí má pro případ těchto situací zavedené postupy a mechanismy, které při kritickém vývoji aktivuje,“ sdělila Mariana Wernerová z odboru komunikace úřadu. Zatím k tomu Česko nepřistoupilo.
České ministerstvo zahraničí v sobotu odpoledne také sdělilo, že v cestovatelském systému Drozd aktuálně registruje 98 Čechů v Libanonu. Ministerstvo už loni v říjnu vyzvalo české občany k opuštění země s ohledem na bezpečnostní situaci, a to v návaznosti na eskalaci napětí po teroristických útocích Hamásu na území Izraele a na izraelskou ofenzivu v palestinském Pásmu Gazy. Ve svém stále platném doporučení Černínský palác varuje před veškerými cestami do Libanonu.