Článek
O případu, který vyvolal v Rakousku velké rozhořčení, informoval server Heute.at. Neupřesnil, kdy přesně se nehoda a následné chirurgické zákroky odehrály.
Operovaní pacienti neměli o stavu lékaře ponětí a zákroky podle všeho dopadly dobře. Někteří z kolegů ale věděli, že operatér je pod vlivem alkoholu.
Podle citovaného serveru žádný předpis nestanoví lékařům ve službě limit přítomnosti alkoholu v krvi, ani těm, kteří pracují na operačním sále. Případem se přesto zabývalo salcburské státní zastupitelství, které ale vyšetřování zastavilo a v pondělí předalo záležitost lékařské komoře.
„Nebezpečí ve smyslu zákona“
„Nebylo prokázáno žádné konkrétní ohrožení. Nenastaly ani komplikace, takže při operacích nedošlo k žádným pochybením,“ uvedla mluvčí prokuratury Ricarda Ederová. „Provádění operace pod vlivem alkoholu samo o sobě ještě nepředstavuje konkrétní nebezpečí ve smyslu zákona,“ dodala.
Případ nyní řeší disciplinární grémium lékařské komory, které zatím nijak nerozhodlo. Na dotaz, zda chirurg smí vzít v opilosti do rukou skalpel, reagovala komora slovy, že „není v pořádku provádět v takovém stavu operační zákroky“.
Teprve nedávno vyšel najevo skandál kolem lékařky nemocnice ve Štýrském Hradci, která přizvala na operační sál svou třináctiletou dceru a nechala ji vrtat do lebky pacienta po úrazu. Klinika lékařku propustila.