Článek
Podle tamního ministerstva cestovního ruchu do konce roku pravděpodobně na vrchol Everestu zamíří více než 900 horolezců.
Za jedno povolení si Nepál účtuje 11 tisíc dolarů (235 tisíc korun), přičemž celá expedice může horolezce vyjít až na desetinásobek této sumy. Jde o výdaje na vnitrostátní přelety, vybavení, stany, jídlo, kyslíkové lahve či tým místních nosičů a průvodců.
Většina letošních adeptů zdolání nejvyššího vrcholu světa se podle agentury AFP pokusí o výstup s pomocí nepálského průvodce, přičemž mezi horolezci, kteří povolení získali, je 93 žen. Nejvíce uchazečů pochází z Číny (96) a Spojených států (87).
Žena utvořila nový rekord. Everest zdolala podesáté
Výstup na Mount Everest se v posledních letech stal velmi populární.
V roce 2019 se objevily snímky „dopravní zácpy“, během níž v nejvyšších partiích hory uvízly desítky horolezců. Spekuluje se i o tom, že fronty na nejvyšší hoře světa mohly přispět ke dvěma z jedenácti úmrtí daného roku. Přitom v roce 2019 vydal Nepál „jen“ 381 povolení.
Mount Everest leží na hranici mezi Nepálem a Čínou, výstup lze podniknout z obou zemí.
Čínské úřady však od roku 2019 nevydávají povolení pro zahraniční horolezce a mimo jiné požadují, aby uchazeč o výstup předtím absolvoval ještě výstup na alespoň jednu horu vyšší než 8000 metrů. Opatření přiměla řadu Číňanů, aby se pokusili o výstup z nepálské strany.
Mount Everest je s 8848 metry nejvyšší horou na Zemi. Letos uplyne 70 let od prvovýstupu na himálajského obra. Uskutečnili jej 29. května Novozélanďan Edmund Hillary a nepálský šerpa Tenzing Norgay.