Článek
Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová už vydání zprávy několikrát odložila. Slíbila přitom, že ji po deseti měsících odkladů ještě před svým odchodem z funkce koncem srpna konečně zveřejní.
Obvinění z mučení nebo špatného zacházení, včetně nucených lékařských zákroků a nepříznivých podmínek zadržování, jsou věrohodná.
To nakonec učinila ve středu večer – 13 minut před koncem svého mandátu.
Zpráva, která čítá 45 stran, uvádí, že „obvinění z mučení nebo špatného zacházení, včetně nucených lékařských zákroků a nepříznivých podmínek zadržování, jsou věrohodná, stejně jako obvinění z jednotlivých případů sexuálního a genderově podmíněného násilí.“
Dokument přichází čtyři roky poté, co komise expertů OSN v srpnu roku 2018 upozornila na „důvěryhodné zprávy“, které hovořily o údajném násilném přemístění více než milionu Ujgurů a dalších muslimských menšin do internátních táborů operujících mimo soudní systém, a to za účelem „převýchovy“ a indoktrinace.
Na nelidské zacházení se zadrženými Ujgury v těchto převýchovných táborech upozorňovaly lidskoprávní organizace a novináři neustále. Čínská vládní politika zahrnuje kromě svévolného zadržování také nucené práce, potlačování náboženských praktik, politickou indoktrinaci, týrání, nucenou sterilizaci, nucené potraty a podobně.
Jako genocidu takovéto zacházení označily například britský, kanadský nebo nizozemský parlament. Ještě před svým odchodem z funkce osočil Čínu z genocidy také někdejší americký ministr zahraničí Mike Pompeo.
Čína popírá, že by se dopouštěla porušování lidských práv. Již dříve uvedla, že taková centra zřídila jako způsob boje proti „extremismu“ v regionu, a poté prohlásila, že tato zařízení byla uzavřena - což jak nyní OSN uvedla, nelze ověřit.
Úřad komisařky v závěru vládu v Pekingu vyzývá, aby okamžitě propustila „všechny osoby svévolně zbavené svobody“, objasnila místo pobytu těch, jejichž rodiny je nemohly najít, a provedla „úplnou revizi“ svých zákonů o vnitřní bezpečnosti a zrušila všechny diskriminační zákony.
Genocidu právně definuje úmluva OSN:
„V této Úmluvě se genocidiem rozumí kterýkoli z níže uvedených činů spáchaných v úmyslu zničit úplně nebo částečně některou národní, etnickou, rasovou nebo náboženskou skupinu jako takovou:
a) usmrcení příslušníků takové skupiny;
b) způsobení těžkých tělesných ublížení nebo duševních poruch členům takové skupiny;
c) úmyslné uvedení kterékoli skupiny do takových životních podmínek, které mají přivodit její úplné nebo částečné fyzické zničení;
d) opatření směřující k tomu, aby se v takové skupině bránilo rození dětí;
e) násilné převádění dětí z jedné skupiny do jiné.“