Článek
„Evropská unie to už dále nesmí a nemůže tolerovat,“ prohlásil.
Válka Ruska proti Ukrajině má pro EU existenční rozměr, tvrdí Röttgen.
„Každý, kdo se zde postaví na stranu agresora, nepatří do EU. Orbánova vyděračská politika by již neměla být odměňována. Musí se mu ukázat dveře,“ řekl. Dále pokračoval: „Slovensko se bude muset rozhodnout, zda chce následovat Orbána, nebo zůstat v EU.“
Proč vyhrál Pellegrini? Hlavně vyburcoval voliče, píší na Slovensku
Röttgen kritizuje také postoj Fica a Pellegriniho k válce na Ukrajině. Pellegrini vyzval k opatrnosti při dodávkách zbraní na Ukrajinu a zdůraznil, že napadená země by se měla zapojit do mírových jednání s Ruskem. Premiér Fico je naopak častěji nápadný kritickými výroky k politice EU vůči Ukrajině a Rusku, napsala agentura DPA. Opozice proto obviňuje Slovensko, že jde podobným směrem jako Maďarsko, jehož premiér Orbán má s Putinem přátelské vztahy.
Na rozdíl od Röttgenova varování Pellegrini během předvolební kampaně zdůrazňoval, že Slovensko je „pevně zakotveno v Evropské unii a NATO“. Stejně jako Fico odsoudil útočnou válku Ruska proti Ukrajině. V rozhovoru pro zpravodajský portál Deník během předvolební kampaně Fico oznámil, že Slovensko svou nevojenskou pomoc Ukrajině nezastaví. Vláda sice nechce, aby „Ukrajina kapitulovala“, ale chce více tlačit na mírová jednání.
Německý poslanec za Zelené Anton Hofreiter navrhuje, aby se evropské fondy pro Slovensko seškrtaly, pokud Fico a Pelligrini „vezmou sekeru na slovenský právní stát a otevřou dveře korupci“. Je důležité, aby Slovensko „dostalo jasný varovný signál z Berlína a Bruselu“, řekl Hofreiter. „Nemůžeme si dovolit druhého Orbána,“ dodal.
Hofreiter reagoval na značné změny ve slovenském trestním právu včetně zrušení elitního útvaru prokuratury, které tamější parlament prosadil, a plán na zrušení veřejnoprávní televize.