Článek
Izrael a palestinské teroristické hnutí Hamás po více než 15 měsících války dospěly k příměří v Pásmu Gazy, které podle katarského premiéra Muhammada bin Abdar Rahmána Sáního začne platit v neděli 19. ledna. Měsíce trvající jednání o zastavení bojů a propuštění rukojmích kromě Kataru zprostředkoval také Egypt a Spojené státy.
Mluvčí civilní ochrany Mahmúd Basal po oznámení podle AFP uvedl, že „nálety nepřestaly navzdory ohlášení příměří“ a že Pásmo Gazy zasáhlo několik izraelských úderů. Na 18 obětí je z města Gaza, další dva lidé byli zabiti při náletu na Chán Júnis na jihu pásma.
Podle kanceláře izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, o němž informoval server The Times of Israel, se zatím v katarském Dauhá stále pracuje na konečných detailech dohody o příměří a propuštění rukojmích. Oficiální vyjádření hodlá Netanjahu poskytnout až poté, co budou poslední podrobnosti dohody hotové. Izraleský premiér měl nicméně již v telefonickém hovoru poděkovat za zprostředkování příměří americkému prezidentu Joeu Bidenovi, ale také jeho nástupci, zvolenému prezidentu Donaldu Trumpovi.
Dohodu dojednanou v Kataru, která počítá s propuštěním 33 rukojmích a přerušením bojů na 42 dnů, počínaje nedělí, musí ještě schválit Netanjahuova vláda. Z veřejných výroků je patrné, že proti ní jsou představitelé krajně pravicových vládních stran. Prezident Jicchak Herzog kabinet vyzval, aby dohodu schválil.
Izrael v Pásmu Gazy vede válku proti Hamásu v reakci na útok příslušníků tohoto teroristického hnutí a dalších skupin ze 7. října 2023. Zabili při něm okolo 1200 lidí, převážně civilistů, a zhruba 250 dalších zavlekli do Pásma Gazy jako rukojmí. Od té doby bylo v Pásmu Gazy zabito přes 46.700 Palestinců, dalších skoro 110.270 bylo podle ministerstva zdravotnictví v Gaze spravovaného Hamásem zraněno. Velké části úzkého pobřežního pásma jsou v troskách, jeho obyvatelé živoří v katastrofálních podmínkách.