Článek
OBSE celkově označila volební systém v USA za složitý. Pozorovatelé upozornili, že přístup do amerických volebních místností měli omezenější než v Kazachstánu, elektronické hlasování bylo méně zajištěné proti selhání než ve Venezuele, samotné označování kandidátů bylo jednodušší v Gruzii a žádná jiná země na světě neměla tak pestrou směsici volebních systémů jako USA.
"Upřímně, monitorování voleb v Srbsku před několika měsíci bylo jednodušší," citoval list Konrada Olszewského sledujícího hlasování ve floridském Miami. "(Srbové) měli jeden volební zákon pro celou zemi a já skutečně preferuji papírové volební lístky před jakýmkoli jiným systémem," dodal.
OBSE vyslala do USA 92 pozorovatelů z 36 zemí, kteří působili v jedenácti státech.
Gould uvedl, že při elektronickém hlasování dává přednost venezuelskému systému před miamským dotykovým hlasováním. Vedle elektronického odevzdání hlasu venezuelský zákon nařizuje současné vydání papírového lístku, který voliči vhazují do volební urny.
Spojeným států chybí podle něho jednotný registrační systém voličů. Tento nedostatek by prý mohlo vyřešit ponoření prstu do nesmyvatelného inkoustu jako obrana proti opakovanému hlasování. Jednoduchý prostředek se osvědčil v Salvadoru a Namibii.