Článek
Tragédie se odehrála minulý týden ve čtvrtek. Když si sportovní plavec pan Sadarwinata šel jako každý den udělat ranní kolečko u pláže Talise Beach poblíž města Palu, netušil, že to byla jeho poslední plavecká rozcvička. Pod vodou totiž číhal několikametrový krokodýl.
Několik lidí na břehu si siluety predátora všimlo a volalo na plavce, aby do vody nevstupoval.
„Křičeli, aby ho varovali, ale už byl ve vodě a neslyšel to,“ uvedl podle deníku The Sun vrchní komisař místní policie Deny Abrahams. „Podle výpovědí očitých svědků plaval (muž) v krokodýlově blízkosti,“ dodal s tím, že obřího plaza oběť zpozorovala, až když bylo příliš pozdě.
Video yang direkam menggunakan drone memperlihatkan seekor buaya menyeret Sadarwinarta (51), warga Palu, ke lautan setelah menerkamnya di Perairan Teluk Palu, Kamis pagi (27/3/2025). Korban diserang saat sedang berenang di sekitar perairan tersebut.
— Garuda TV (@garudatvnews) March 27, 2025
Video | Editor: eranesiaid |… pic.twitter.com/poqSFma5dU
Agresivní zvíře rychle vyrazilo k plavci, sevřelo jeho tělo do tlamy a mrskalo s ním, až nešťastníka usmrtilo. Poté před očima šokovaných svědků téměř hodinu vláčelo jeho mrtvé tělo oděné do černé plavecké kombinézy podél pobřeží.
Zalarmované záchranné týmy s pomocí termálních dronů krokodýla sledovaly, aby se mohly pokusit z jeho tlamy oběť vyprostit. To se podařilo až u skalnatého útesu.
„Jeden z členů sulaweského policejního sboru byl nucen krokodýla zastřelit, aby muže pustil z tlamy,“ upřesnil Abrahams.
Tělo plavce probodané ostrými zuby krokodýla poté záchranáři dopravili v oranžovém vaku na břeh a odvezli do nemocnice k pitvě, napsal server Metro.
V Indonésii, kde žije 14 druhů krokodýlů, nejsou jejich útoky na člověka ojedinělé. Jen loni jich tamní úřady zaregistrovaly 179, mnohem více než třeba v Austrálii nebo kdekoli jinde ve světě.
Z uvedeného počtu bylo 92 útoků smrtelných, přičemž v některých případech se ani nepodařilo tělo oběti nalézt.
Ochránci přírody se domnívají, že se krokodýli přibližují k obydleným oblastem kvůli nadměrnému rybolovu. Ten snižuje přirozené zásoby jejich potravy a nutí je, aby obživu hledali jinde. Mořští krokodýli stále častěji vplouvají do ústí řek a pronikají do vnitrozemí.