Článek
"V Iráku všech 26 spojenců pracuje společně," zdůraznil generální tajemník Severoatlantické aliance Jaap de Hoop Scheffer.
NATO se na pomoci Bagdádu formou výcviku iráckých důstojníků dohodlo již loni v červnu v Istanbulu. Zárodek alianční výcvikové mise působí v bagdádské "zelené zóně" od podzimu a pomalu se chystá zřízení akademie schopné vycvičit tisícovku důstojníků za rok.
Podíl jednotlivých zemí na alianční misi v Iráku má podle Scheffera různou podobu, od výcviku Iráčanů přes dodávky vybavení až po finanční příspěvek.
Český prezident vydržel po skončení summitu na několik minut před fotografováním zaujmout okolní státníky. Zleva: německý kancléř Gerhard Schröder, Václav Klaus, kanadský premiér Paul Martin, americký prezident George W. Bush, bulharský premiér Simeon Sakskoburgotski, islandský ministr zahraničí Halldor Asgrimsson a lotyšská prezidentka Vaira Víkeová-Freibergová. Foto: ČTK/EPA
Státníci si dobře rozuměli. Nechyběly úsměvy a humorné průpovídky. Václav Klaus (2. zleva) v rozhovoru s Bushem (2. zprava), Schröderem (uprostřed), Martinem (vlevo) a Simeonem Sakskoburggotským (vpravo). Foto: ČTK/EPA
Když promluvil americký prezident, politici bedlivě naslouchali. Zleva český prezident Václav Klaus, kanadský premiér Paul Martin a americký prezident George W. Bush při společném fotografování na summitu NATO, který se sešel v Bruselu. Foto: ČTK/AP
Čeští politici spokojení
Jako potvrzení životaschopnosti Severoatlantické aliance vnímají vyznění dnešního bruselského summitu Klaus i Stanislav Gross.
"Různé rozmíšky v jednotlivostech v posledním období vůbec neznamenají narušení hlubšího základu (transatlantických vztahů). To je jednoznačné poselství z dneška," prohlásil Klaus po více než pětihodinové vrcholné schůzce NATO.