Článek
Orbán to prohlásil v rozhovoru pro maďarský státní rozhlas, v němž se také zmínil o údajném komplotu EU namířenému proti jeho vlastní zemi. „Není to ani tajné spiknutí proti Maďarsku, je to otevřeně prezentovaný plán,“ řekl Orbán, aniž by své tvrzení doložil.
„Totéž se stalo v Polsku. Poláci šli také vlastní cestou, začali dělat nezávislou polskou politiku v oblasti migrace, genderu a ekonomiky,“ dodal Orbán v interview, z nějž citovala agentura AP a polská televizní stanice TVP.
Viktor Orban wyraził pogląd, że obecny polski rząd przejął władzę na skutek spisku Unii Europejskiej.
— tvp.info 🇵🇱 (@tvp_info) October 25, 2024
⬇️ CZYTAJ WIĘCEJ ⬇️https://t.co/vQlRXBjkzI
„No a tak se náš přítel Tusk stal polským premiérem. Stejný scénář se nyní odehrává proti Maďarsku,“ řekl dále Orbán. Za klíčové postavy údajného „spiknutí“ označil předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou a šéfa frakce Evropské lidové strany (EPP) v Evropském parlamentu Manfreda Webera.
Orbán, kterého čekají celostátní volby na začátku roku 2026, v rozhovoru přirovnal EU k bývalému Sovětskému svazu. „Budou (EU) na tom pracovat. Potřebují loutkovou vládu. Řekněme si to otevřeně, každé impérium je takové. Sověti byli taky takoví, že?“ řekl.
Mluvčí polského ministerstva zahraničí Pawel Wroński Orbánovo tvrzení odmítl s tím, že Poláci si nynější Tuskovu vládu vybrali ve svobodných volbách. „Dne 15. října 2023 se v Polsku konaly svobodné parlamentní volby. Současná vláda, stejně jako předchozí vlády, nebyla ustavena, ale byla zvolena a je vyjádřením vůle polských voličů,“ zdůraznil Wroński.
Hungarian PM @PM_ViktorOrban has suggested that the #EU has installed #Poland’s current #government as part of a conspiracy against the previous right-wing ruling camp.https://t.co/Y5EQMiq7dP
— TVP World (@TVPWorld_com) October 25, 2024
Orbánova nařčení přicházejí v době, kdy průzkumy naznačují, že premiérova pravicová strana Fidesz poprvé za téměř dvě desetiletí zaostává za opozicí, konkrétně za stranou TISZA. Podle sondáže budapešťského analytického střediska 21 Research Center má tato strana podporu 42 procent voličů rozhodnutých jít k volbám, zatímco Fidesz má 40 procent.
Fidesz a PiS se v minulosti vzájemně podporovaly, aby vzdorovaly Bruselu v jeho politice v oblasti migrace a zásad právního státu. Vztahy obou stran ochladly v únoru 2022, kdy Rusko vtrhlo na Ukrajinu. Zatímco Varšava se postavila na stranu napadené země, Budapešť nepřestala udržovat vztahy s Moskvou.