Článek
Šestapadesátiletý Dán do Turecka přijel na konferenci OSN o vztazích mezi civilizacemi, na níž má vystoupit s projevem. Podle jeho mluvčího však zranění Rasmussenův program v Istanbulu nepoznamená. Po úraze byl převezen do nemocnice, kde mu lékaři vrátili kloub do původní polohy a po několika hodinách se vrátil zpět do hotelu.
Dánský liberální politik hned po sobotním oznámení, že od srpna nahradí dosavadního generálního tajemníka Jaapa de Hoop Scheffera, slíbil, že jeho první cesta v úřadě povede právě do Turecka. Vyslovil se také pro úzkou spolupráci s Ankarou.
Té na Rasmussenovi nejvíce vadilo to, že neodsoudil karikatury proroka Mohameda, které před několika lety zveřejnily dánské listy. Aféra vyvolala protesty v muslimském světě a Turecko argumentovalo, že by Dánův postoj mohl poznamenat vztahy NATO s muslimskými státy. Ankaře se nelíbilo ani to, že Kodaň nezasahuje proti exilové televizi kurdských separatistů Roj TV, která z Dánska vysílá.
Styky s muslimskými zeměmi zajistí Turek
Turecký odpor nakonec zlomilo přislíbení nového postu náměstka generálního tajemníka NATO pro styky s muslimskými zeměmi, který by měl obsadit Turek, a větší zastoupení tureckých generálů ve velení aliance. Podle tureckého tisku získala Ankara rovněž ujištění, že kurdské vysílání ze skandinávské země skončí.
Rasmussen v neděli rezignoval na funkci dánského premiéra, v níž ho nahradil jeho jmenovec a dosavadní ministr financí Lars Lökke Rasmussen.