Článek
„Čelíme rostoucím hrozbám ze strany revizionistických mocností, jako jsou Čína a Rusko, které se snaží vytvořit takový svět, aby byl ve shodě s jejich autoritářskými modely,” řekl Mattis.
Ministerstvo obrany novinářům na tiskové konferenci sdělilo, že Rusko ve srovnání s Čínou i přes své omezené zdroje používá vojenskou sílu mnohem sebevědoměji, což předvedlo například v roce 2014 anexí autonomního ukrajinského poloostrova Krym či vstupem do syrského konfliktu po boku režimu tamního prezidenta Bašára Asada. Čína je naopak hodnocena jako sílící ekonomická a vojenská mocnost.
Pentagon v pátek představil novou národní bezpečnostní strategii, která je první svého druhu od roku 2014. Veřejný dokument určuje priority americké obrany a rovněž ukazuje bezpečnostní okruhy, na které chce armáda v nadcházejících letech vyčlenit finance.
Modernizace jaderných zbraní
Mimo jiné chce Pentagon modernizovat svou jadernou triádu, kterou tvoří mezikontinentální střely, balistické rakety odpalované z ponorek a strategické bombardéry schopné shazovat jaderné bomby. Součástí plánu je i modernizace podpůrných systémů a infrastruktury pro vedení jaderné války.
Další peníze mají putovat na budování protiraketových deštníků a systémů včasné výstrahy, na boj proti kybernetické kriminalitě, ale i na zlepšení operačních schopností USA v kosmickém prostoru.
Evropu, Blízký východ a asijskotichomořskou oblast pak USA považují za tři klíčové regiony, které je třeba chránit před agresí a kde je nutné hájit americké zájmy.
V polovině loňského prosince zveřejnil bezpečnostní strategii také americký prezident Donald Trump, který tak nahradil obdobný materiál svého demokratického předchůdce Baracka Obamy z roku 2015. V novém dokumentu se mimo jiné uvádí, že Rusko zasahuje do vnitropolitických záležitostí zemí po celém světě a že zbraňové systémy vyvíjené v Rusku a Číně mohou kriticky ohrozit klíčovou americkou infrastrukturu potřebnou pro chod a správu země. [celá zpráva]