Článek
Norskými řekami se valí obrovské množství vody, jež unáší i polámané stromy či sutiny domů. Hladiny jsou nejvýš za 50 let.
Jedním z nejpostiženějších míst je město Hönefoss, které leží asi 40 kilometrů severně od Osla, na soutoku řek Begna a Randselva. Místní úřady v obavách z dalšího vzestupu hladiny a sesuvů půdy chystají další evakuaci. Vrtulníky pro odvoz těch nejohroženějších jsou v pohotovosti.
„Stále se snažíme být o několik kroků dopředu,“ řekl podle agentury Reuters Magnus Nilholm, šéf záchranářů v hönefosském regionu, s tím, že je se svými lidmi připraven na další evakuace.
V Hönefossu mají být řeky vylité ze břehů nejméně do pondělka. Dále na severu, poblíž jezera Strondafjorden, je hladina 2,5 metru nad normálem.
Podle hrubých odhadů povodně a sesuvy půdy až dosud napáchaly škody za miliardu norských korun (téměř 2,2 miliardy Kč).
Jednou z velkých položek je poškozená přehrada a vodní elektrárna na největší norské řece Glomma. Její hráz se ve středu částečně zhroutila a voda se dostala do elektrárny, která je tak mimo provoz. Obyvatele obcí pod přehradou v Braskereidfossu úřady včas dostaly do bezpečí.
Povodně v Norsku jsou následkem bouře Hans, která v pondělí a úterý bičovala severní Evropu. Připravila o život nejméně tři lidi, zastavila či omezila lodní, leteckou i železniční dopravu prakticky ve všech zemích kolem Baltského moře.