Článek
Video minulý pátek sdílela íránská novinářka a aktivistka Masih Alinedžádová. Není jasné, kdy a kde bylo pořízeno. Zhlédlo ho už 1,6 milionu lidí a další desítky tisíc ho sdílely.
Afghánská dívka neupřesněného věku na něm reaguje na postup Tálibánu. „Nepočítáme se, protože jsme se narodili v Afghánistánu,“ naříká potichu dívka. „Nikdo se o nás nezajímá, zmizíme pomalu v historii. Není to legrace?“ pokračuje a utírá si slzy.
"We don't count because we're from Afghanistan. We'll die slowly in history"
— Masih Alinejad 🏳️ (@AlinejadMasih) August 13, 2021
Tears of a hopeless Afghan girl whose future is getting shattered as the Taliban advance in the country.
My heart breaks for women of Afghanistan. The world has failed them. History will write this. pic.twitter.com/i56trtmQtF
„Srdce mi krvácí za afghánské ženy. Svět je zklamal,“ dodala Alinedžádová, která bojuje za práva žen v muslimských zemích. Ona i další aktivisté očekávají, že Tálibán omezí práva žen stejně jako v době své první vlády.
Tehdy ženy nesměly studovat ani pracovat. Bez mužského doprovodu z rodiny (tzv. mahram) se nesměly stýkat s jinými muži (ani u lékaře). Nesměly používat kola a bez doprovodu ani taxíky. Autobusy byly rozdělené podle pohlaví.
Ulice Kábulu nejprve zachvátila hysterie, pak se všichni před Tálibánem schovali
Každému, kdo tyto zákony porušil, hrozilo vězení, bičování či trest smrti. V roce 1996 byl například ženě useknut článek palce za to, že měla nalakované nehty. Jen o několik měsíců později bylo 225 žen z Kábulu zbičováno na nohou a na zádech za porušení nařízení o správném oblečení.
Generální tajemník OSN Antonio Guterres v pátek uvedl, že je znepokojen zprávami, že Tálibán již zavádí na dobytých územích zákony omezující lidská práva týkající se především žen a novinářů.