Článek
O zrušení manévrů, které dostaly název Nezničitelné bratrství – 2022, informovalo kyrgyzské ministerstvo obrany. Zúčastnit se měla velitelství armád a vojsko, cvičení mělo trvat do pátku. Členy ODKB jsou kromě Kyrgyzstánu a Ruska i Arménie, Bělorusko, Kazachstán a Tádžikistán.
Podle AP je rozhodnutí Biškeku známkou napětí panujícího v alianci, která vznikla v 90. letech po rozpadu Sovětského svazu. V září se Arménie nezúčastnila společných manévrů v Kazachstánu a kritizovala ODKB, že se za ni jednoznačně nepostavila v jejím boji s Ázerbájdžánem.
Rusko a další členové organizace odmítly žádost Jerevanu o vojenskou pomoc, kterou Arménie vznesla krátce potom, co v září začaly boje. Organizace pouze na hranici poslala misi, která měla zjistit okolnosti. Arménie obvinila Baku, že na pozice arménské armády útočí ázerbájdžánské dělostřelectvo a drony.
Setkání Arménie a Ázerbájdžánu v Praze má konkrétní výsledek, mírovou misi na společné hranici
Navzdory ambici být protějškem NATO má ODKB podle agentury AP problém s definicí svého účelu. Nedokázala zasáhnout v četných krizích mezi svými členy, což podle AP vyvolává otázky o její životaschopnosti. Organizace zůstala pasivní i při loňských bojích na hranici mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem.
ODKB se nyní zaměřuje na ochranu před možným rozšířením konfliktu v Afghánistánu do sousedního Tádžikistánu. Rusko mělo v září v této zemi 5000 vojáků, což je o 2000 méně než dříve. Kreml část kontingentu odvolal na frontu na Ukrajině.