Článek
Podle japonské tiskové agentury Kjódó, která se odvolává na nejmenované diplomatické zdroje v čínské metropoli, jde o zjevnou reakci Pekingu na demonstraci podpory Ukrajině ze strany mnohých zastupitelských úřadů.
Oznámení čínského ministerstva nese datum 10. května. „Nevyužívejte vnější zdi budov k politické propagandě,“ píše se v něm.
Velvyslanectví i mezinárodní organizace jsou podle resortu „povinny dodržovat čínské zákony a předpisy“, byť Peking respektuje diplomatickou imunitu podle Vídeňské úmluvy o diplomatických vztazích. Zastupitelské mise by neměly propagandou „vyvolávat konflikty mezi státy“, argumentuje dále ministerstvo.
🇨🇳 China has called on foreign embassies and international organizations in Beijing to remove signs of support for Ukraine.
— UkraineWorld (@ukraine_world) May 16, 2023
Source: Japanese news agency Kyodo, citing "multiple diplomatic sources in the capital"
Podle Kjódó vyvolala čínská žádost odpor diplomatů z evropských i dalších zemí. Agentura v této souvislosti citovala nejmenovaného zastupitele, který postup Pekingu označil za „obstrukce“, pro které neexistuje žádné rozumné ospravedlnění.
Nikdo ale nevěří, že by některý zastupitelský úřad své vývěsky s výrazy podpory Ukrajině odstranil, píše Kjódó.
Čínský vyjednavač v Evropě
Podle Kjódó už mnoho ambasád v Pekingu vyvěsilo ukrajinské vlajky a zprávy v čínštině a angličtině, jako je #StandWithUkraine, aby demonstrovaly svou solidaritu s Ukrajinou, která od loňského roku čelí ruské invazi. Japonská agentura uvádí, že k zemím, které takto vyjádřily solidaritu s Kyjevem, patří Kanada, Německo či Polsko.
Čína v pondělí vyslala do Evropy svého zvláštního vyslance, aby vyjednával na Ukrajině, v Rusku, Polsku, Francii a Německu a podpořil snahy o mírové urovnání konfliktu na Ukrajině. Někteří kritici ale pochybují, zda může Peking fungovat jako zprostředkovatel vzhledem ke svým úzkým vazbám na Moskvu.