Článek
Bolsonaro a jeho příznivci si soudu stěžují na softwarové problémy se staršími modely elektronických hlasovacích zařízení. Všechny hlasy, které na nich byly přijaty, by podle Bolsonarova týmu měly být zneplatněny. Podle agentury Reuters to navrhuje jejich stížnost podaná u brazilského volebního soudu (TSE).
Ten už ale volby před několika týdny stvrdil. Bolsonaro má den na předložení volebního auditu, jenž by naznačované chyby dokazoval, jinak soud stížnost zamítne.
Podle Fernanda Bergally, ekonoma a ředitele finanční společnosti FB Capital citovaného agenturou Reuters, krajně pravicový exprezident se svou stížnosti s velkou pravděpodobností neuspěje. Může tím ale vybičovat protestní hnutí, které od říjnových voleb odmítá Bolsonarovu porážku uznat a mluví o volebním podvodu.
Brazilský prezident vyzval své příznivce k ukončení blokád silnic
Předsedkyně Lulovy Strany pracujících Gleisi Hoffmanová označila Bolsonarovu stížnost za šikanu. „Už žádná prokrastinace, nezodpovědnost, urážky institucí a demokracie,“ napsala Hoffmanová na Twitteru. „Volby rozhodlo hlasování a Brazílie potřebuje k budování lepší budoucnosti mír,“ dodala.
Bolsonarovu stížnost odsoudili i rivalové Strany pracujících, členové Brazilské sociálně demokratické strany. Podle nich je stížnost nesmyslná a narazí na odpor „institucí, mezinárodní komunity a brazilské společnosti“.
Jak upozorňuje agentura Reuters, Bolsonaro před elektronickými hlasovacími zařízeními údajně náchylným k podvodům varoval už roky. Zatím o tom ale nepředložil žádný věrohodný důkaz.
Bolsonaro dva dny po prohře v prezidentských volbách mlčel a dosud ani neuznal výhru svého protikandidáta Luly da Silvy. Krátce po volbách přesto vyzval své přívržence, aby ukončili blokádu silnic. V druhém kole brazilských prezidentských voleb 30. října zvítězil bývalý levicový prezident Lula da Silva s 50,9 procenta hlasů před Jairem Bolsonarem s 49,1 procenta.