Článek
Alexander Darčijev, šéf odboru Severní Ameriky na ruském ministerstvu zahraničí, agentuře TASS naznačil, že existuje možnost „degradování“ diplomatických vztahů obou zemí.
Putin a Kim si vyměnili dopisy, rozšiřují vzájemnou spolupráci
Zmínil např. snahu označit Rusko za sponzora terorismu, o které se nyní mluví v Kongresu. „Pokud k tomu dojde…, dostane se Washington do bodu, odkud není návratu,“ konstatoval.
Varoval také před případným zabavením ruského majetku Američany. To by podle něj „bilaterální vztahy Moskvy s Washingtonem zcela zničilo“, což není „v jejich a ani našem zájmu“. „Američané se (ale) stále více stávají přímým účastníkem konfliktu,“ dodal.
Na riziko konfliktu mezi oběma jadernými mocnostmi upozornil i Henry Kissinger, někdejší americký ministr zahraničí.
„Stojíme na pokraji války s Ruskem a Čínou kvůli problémům, které jsme sami částečně vytvořili. A nemáme žádné tušení, jak to skončí,“ řekl listu The Wall Street Journal. „Vše, co můžeme udělat, je neeskalovat napětí a vytvářet příležitosti (k řešení konfliktu). To bychom ale museli mít nějaký (jasný) záměr,“ dodal.
Podílíte se přímo, nařkla Moskva poprvé Washington
Darčijev agentuře TASS rovněž potvrdil, že Moskva a Washington jednají o možné výměně vězňů, která by se mohla týkat ruského obchodníka se zbraněmi Viktora Buta, jenž si odpykává trest v USA, a americké basketbalistky Brittney Grinerové a bývalého příslušníka námořní pěchoty Paula Whelana, kteří jsou v ruském vězení.