Hlavní obsah

Není dobrý katolík. Část slovenských věřících kritizuje papežovu pokrokovost

Bratislava

Organizátor návštěvy papeže Františka na Slovensku Konference biskupů Slovenska (KBS) na poslední chvíli umožnil přístup neočkovaným na akce spojené s návštěvou. Podle některých církevních analytiků byl nízký zájem o návštěvu papeže Františka způsobený přísnými protipandemickými opatřeními, ale také tím, že někteří slovenští věřící nepovažují papeže za dobrého katolíka.

Foto: Roman Vondrouš, ČTK

Letadlo s papežem Františkem přistálo 12. září 2021 na letišti v Bratislavě.

Článek

Části slovenských věřících například vadí, že papež František se zastává migrantů, podporuje očkování proti covid-19 a je vstřícný vůči homosexuálům.

Otevřeně nesouhlasí s vyjádřeními papeže Františka k migraci, očkování a k homosexuálům. To vede část věřících k přesvědčení, že tento papež není dobrý katolík.
Karol Moravčík, katolický kněz

„Papež František není ten konzervativní představitel katolické církvi, kterého milovali v Janu Pavlovi II.,“ upozornil v deníku Sme církevní analytik Imrich Gazda. „Jan Pavel II. byl Polák, svým vystupováním, charakterem víry, mentalitou byl Slovákům mnohem bližší,“ dodal církevní analytik.

Foto: David W Cerny, Reuters

Papež vystupuje z letadla na letišti v Bratislavě.

Katolický kněz Karol Moravčík připouští, že část věřících se od papeže Františka distancuje. „Otevřeně nesouhlasí s vyjádřeními papeže Františka k migraci, očkování a k homosexuálům. To vede část věřících k přesvědčení, že tento papež není dobrý katolík,“ říká kněz.

Papež František přiletěl do Bratislavy. Na Slovensku se zdrží do středy

Evropa

Moravčík upozorňuje, že ani někteří slovenští kněží a biskupové se rovněž neprojevují jako horliví šiřitelé programu papeže Františka.

Foto: Roman Vondrouš, ČTK

Policisté hlídkují 12. září 2021 na letišti v Bratislavě před plánovaným příletem papeže Františka na návštěvu Slovenska.

Dalším důvodem nižšího zájmu o setkání s papežem byl také fakt, že věřící si v čase lockdownu přivykli sledovat mše z pohodlí svých obývacích pokojů. „Sednu si k televizi, o nic nepřijdu a budu to mít mnohem komfortnější než někde v Šaštíně na louce,“ přibližuje myšlení těchto lidí Gazda.

V pět a půl milionovém Slovensku se ke katolické církvi hlásí 73% obyvatel.

Výběr článků

Načítám