Hlavní obsah

Nenechte nás v tom, prosí přeplněná Varšava svět

Varšava a Krakov už nepřijímají další uprchlíky, napsala v pátek večer ukrajinská tisková agentura Unian s odvoláním na pohraniční stráž Ukrajiny. Od začátku invaze na Ukrajinu překročilo polské hranice 1,5 milionu uprchlíků a více než 200 z nich dorazilo do Varšavy, přes 100 tisíc jich je v Krakově. Obě města už nemají kapacity se o běžence postarat.

BEZ KOMENTÁŘE: Varšavské sportovní centrum Torwar se proměnilo v ubytovnu pro ukrajinské uprchlíkyVideo: AP

Článek

„Situace se dramaticky vyhrocuje, jako by ve městě přibyla čtvrtina obyvatel, ale bez materiální podpory,“ řekl primátor Varšavy Rafal Trzaskowski. Zároveň požádal EU a OSN, aby městu urychleně pomohly.

„Potýkáme se s největší migrační krizí od konce druhé světové války, kterou bez pomoci a systémového řešení nezvládneme. Žádný stát by to nedokázal. Naléhavě potřebujeme zřídit město pro uprchlíky, kteří už teď tvoří desetinu obyvatel,“ řekl Trzaskowski.

Léky dobrovolníci kupují často za své

Dodal, že sportovní hala v Torwaru a dvě haly Expo přeměněné na hromadné ubytovny nestačí a nově příchozí by měli být urychleně převezeni do jiných částí země a do zahraničí.

Potýkáme se s největší migrační krizí od konce druhé světové války
Rafal Trzaskowski, primátor Varšavy

„Mazovský vojvoda Konstanty Radziwil, pod kterého spadá krizové centrum v hale Torwar, poskytuje médiím jeden rozhovor za druhým. Tvrdí, že má všechno pod kontrolou, ale má tady jediného podřízeného. My dobrovolníci mezitím už přes týden spíme dvě hodiny denně a jsme na pokraji fyzických i psychických sil,“ postěžovala si televizi TVN 24 Joanna Niewczasová, koordinátorka dobrovolníků.

„Nemáme dost peněz. Když lékař předepíše nemocnému uprchlíkovi lék, dobrovolník ho zaplatí z vlastní kapsy, ale většinou jde o skromné studenty. Problémy jsou také s financováním potravin. Vše si organizujeme sami, podporují nás hlavně obyčejní lidé a restaurace,“ řekla Niewczasová.

Upozornila, že veřejnost by nepochybně přispěla i víc, kdyby jí mohli vystavit doklad o darování. „Nejsme organizace s razítkem, ale obyčejní lidé, kteří chtějí pomoci. Jsme na to úplně sami, je to taková partyzánština. Ze strany vojvodského úřadu, tedy státu, se setkáváme s blokádou, a ne s podporou,“ stěžovala si.

„Nelžeme si do kapsy, pomoc v metropoli se opírá výhradně o dobrovolníky a samosprávu, a ti humanitární katastrofě nezabrání, ta už tu přece je. Jen na hlavním nadjezdu trčí tisíce lidí, kteří tam spí s malými dětmi na zemi, a v podstatě jim chybí všechno. Především však jakýkoli plán a rozhodnutí ze strany státu, co bude dál,“ postěžovala v TVN24 aktivistka Marta Lampartová.

Podle tiskové agentury Unian polské úřady doufají, že sami uprchlíci požádají o přemístění do jiných míst, až se pro ně život v přeplněných městech stane nesnesitelný.

Výběr článků

Načítám