Článek
Odvolací soud však kompenzaci odmítl s odůvodněním, že takové požadavky nelze uplatňovat kolektivně. "Německé právo nezná kolektivní nárok," prohlásil předseda poroty Soudce Kowalski a dodal, že slovenský svaz židovských obcí tedy není oprávněn ke vznášení uvedených požadavků.
Právní zástupce židovské obce Rainer Arzinger ale již před čtvrtečním líčením signalizoval, že se v případě zamítnutí odvolá k nejvyššímu soudu v Karlsruhe a pak i k mezinárodním soudům.
Židé chtějí návrat poplatků za deportace
Slovenským židovským obcím jde zejména o vrácení ostudných poplatků, které do nacistické Říšské banky převáděl válečný Slovenský stát ze zkonfiskovaných majetků za každého deportovaného Žida do vyhlazovacích táborů. Na základě vynucené mezistátní dohody z roku 1942 slovenská strana platila za "vystěhování" jednoho deportovaného 500 říšských marek. Celkem bylo do koncentračních táborů posláno bezmála 58 tisíc slovenských Židů.
Němci: Slovenský stát měl vlastní rasistické zákony
Německá strana při svém odmítání dále argumentuje existencí válečného slovenského státu s vlastním rasistickým zákonodárstvím. Berlínské ministerstvo financí již dříve odmítlo vrátit deportační "poplatky", protože slovenská židovská komunita prý nemůže požadovat zpět majetek třetích subjektů, tedy deportovaných. Také odškodnění z fondu pro nuceně nasazené za války není podle příslušného německého zákona možné.
Slovenská vláda loni v říjnu podepsala s židovskou obcí dohodu o dílčím odškodnění. Poskytla 850 miliónů slovenských korun na odškodnění žijících a dosud neodškodněných obětí, na sociální účely a na zachování židovského kulturního dědictví.