Článek
Ministr ve středu kromě zákazu oznámil také provedení razií u vůdčích členů HNG ve spolkových zemích Bavorsko, Dolní Sasko, Severní Porýní-Vestfálsko a Porýní-Falc.
Podle Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV), německé kontrarozvědky, je HNG s 600 členy největším aktivním neonacistickým uskupením v Německu. Úřad uvedl, že už na podzim 2010 byly podniknuty razie u 30 funkcionářů a stoupenců HNG. Nálezy, které byly od té doby vyhodnoceny, prý ukazují, že HNG se upsala aktivnímu boji proti základním principům svobody a demokracie.
Podle ministra Friedricha nebylo dále přípustné nechat v Německu působit organizaci bojující proti systému. Organizace podle něj byla zakázána kvůli svému "agresivnímu postoji vůči mírovému a demokratickému právnímu státu". BfV mimo jiné upozornila, že HNG se pokouší ovlivnit "rasistickou, nacionalistickou a neonacistickou ideologií" i děti.
HNG byla založena v roce 1979 pod rouškou údajné dobročinné péče o takzvané "vlastenecké vězně". Organizaci přitom ale podle německých úřadů nešlo o pomoc při návratu pachatelů do společnosti, ale o upevnění jejich národně socialistického světonázoru a o ponoukání k páchání dalších trestných činů.