Článek
Litva totiž nedisponuje vlastními kapacitami na splnění takového úkolu a na jejím území nepůsobí jiné členské země NATO v takové míře jako při ochraně Slovenska.
„Jedná se o dopředu konzultované rozhodnutí, které padlo na základě efektivity využití spojeneckých systémů tam, kde jsou aktuálně nejvíc potřeba,“ uvedlo ministerstvo v písemném stanovisku.
Slovenský ministr obrany Martin Sklenár konstatoval, že přeskupení techniky je přirozenou součástí vývoje a zodpovědného vyhodnocení bezpečnostní situace. „Stejně jako byla na jaře loňského roku spojenci výrazně, a především urychleně, posílena ochrana vzdušného prostoru Slovenska, je v současnosti aktuální potřeba nasadit spojenecké systémy ve Vilniusu,“ zdůraznil Sklenár.
Na Slovensku nadále působí italský systém SAMP/T a také prostředky protivzdušné obrany mnohonárodní bojové skupiny NATO ve výcvikovém středisku Lešť.
V průběhu několika týdnů dorazí na Slovensko systém MANTIS, který Německo daruje Slovensku a bude chránit infrastrukturu na východě země.
„Resort obrany nadále jedná se spojenci a partnery o dalších možnostech posílení kapacit ochrany vzdušného prostoru,“ dodalo ministerstvo obrany Slovenské republiky.