Článek
Berlín své rozhodnutí oficiálně vpustit do svého potravinového řetězce geneticky modifikované potraviny zdůvodnil tím, že věda jejich bezpečnost, jak ekologickou, tak pro spotřebitele opakovaně potvrdila.
Naopak ekologové bojkotující GMO produkty pod nejrůznějšími záminkami úředníky nepřesvědčili.
Návrh zákona o nových plodinách má spolková vláda projednat už v únoru. Zákon určí podrobnou regulaci pěstování geneticky upravených plodin, včetně zajištění ochrany před znečištěním konvenčně pěstovaných plodin a stanovení odpovědnosti farmářů za škody v případě této kontaminace.
Uvolnění i v EU
Německo povolením geneticky upravené kukuřice předstihlo o několik měsíců kroky Evropské unie. Ministři zemědělství 25 států budou projednávat ožehavé téma v průběhu léta.
Všeobecně se očekává, že i oni, přes odpor některých států, nakonec unijní potravinový řetězce GMO otevřou. Stane se tak po několikaletých výzkumech završených prosincovým dobrozdáním expertů EU, podle něhož modifikované potraviny zdraví lidí nijak neohrožují.
Případné uvolnění sankcí vůči GMO vylepší také vztahy Spojených států a Unie. Právě Washington totiž na Brusel v této věci často nevybíravě tlačil.