Článek
V nouzovém provozu mají zůstat jaderné elektrárny Isar II a Neckarwestheim. Ze sítě bude odpojena jaderná elektrárna Emsland. „Obě atomové elektrárny by měly do poloviny dubna 2023 ještě zůstat k dispozici, aby v případě potřeby mohly během zimy poskytnout v jižním Německu dodatečný příspěvek do energetické sítě,“ uvedl Habeck a pokračoval: „Zároveň to znamená, že všechny tři jaderné elektrárny, které jsou v Německu ještě připojeny k síti, budou podle plánu na konci roku 2022 řádně odpojeny.“
Třetí jaderná elektrárna, jíž je Emsland v Dolním Sasku, do dočasné síťové rezervy zahrnuta nebude, počítá se tak s jejím trvalým odstavením ke konci letošního roku.
Deník Bild připomíná, že ministr hospodářství prosadil toto řešení navzdory tomu, že zátěžový test nevylučuje, že se Německo nebude potýkat s nedostatkem elektřiny. „S jadernou energií si nelze hrát. Plošné prodloužení životnosti by proto také nebylo ospravedlnitelné s ohledem na bezpečnostní stav jaderných elektráren,“ vysvětluje Habeck své řešení.
Poslankyně Gitta Connemannová (CDU) rozhodnutí ministra hospodářství ostře kritizuje. „Německo potřebuje každou kilowatthodinu. A nejmodernější jaderná elektrárna, která je v Dolním Sasku, má být vyřazena ze sítě a zbytek pouze v nouzové operaci. To je ideologie nadřazená rozumu,“ prohlásila. Vyzývá k „pokračování provozu všech jaderných elektráren“.
Místopředseda poslaneckého klubu CDU Jens Spahn považuje Habeckovo rozhodnutí za „fatální chybu“. Deníku Bild řekl: „Stranická ideologie je nadřazena nad zájmy naší země. To je princip Zelených a této vládní koalice. V této krizové zimě potřebujeme absolutně každou kilowatthodinu elektřiny.“ Německá vláda podle něj nese plnou odpovědnost za růst cen a výpadky v dodávkách.
Pro Zelené je prodloužení životnosti jaderné elektrárny nesmírně nepříjemné, protože strana je zásadně proti jaderné energii. O ukončení provozu jaderných elektráren v Německu rozhodla už předchozí vláda konzervativní kancléřky Angely Merkelové. Popudem k tomu byla havárie jaderné elektrárny v japonské Fukušimě v roce 2011.
Zastánci pokračování provozu jaderných elektráren jsou ale CDU/CSU a také liberální svobodní demokraté (FDP), kteří jsou součástí vládní koalice.