Článek
Dva roky po zahájení nynější ruské invaze je právě dělostřelecká munice to, co Ukrajina shání nejnaléhavěji, podotkla v této souvislosti agentura Reuters s tím, že obě strany používají těžkou dělostřeleckou palbu k udržení převážně statických pozic podél frontové linie o délce zhruba 1000 kilometrů.
Německý ministr obrany Pistorius už minulý měsíc oznámil balíček pomoci Ukrajině ve výši 478 milionů eur mimo českou muniční iniciativu. „Celková hodnota obou podpůrných opatření je tedy přes jednu miliardu eur,“ řekl agentuře Reuters mluvčí ministerstva.
Sikorski: Polsko zdvojnásobí příspěvek do české muniční iniciativy pro Ukrajinu
S návrhem na nákup dělostřelecké munice pro Ukrajinu mimo členské státy Unie přišel český premiér Petr Fiala (ODS) na mimořádném summitu EU na počátku února. Prezident Petr Pavel později na Mnichovské bezpečnostní konferenci informoval o možnosti zakoupit ve třetích zemích 800 tisíc granátů pro Ukrajince.
K nákupu se dosud připojila zhruba dvacítka zemí, od Kanady přes Německo, Litvu, Finsko či Nizozemsko a Lucembursko až po Island. Ministr zahraničí Jan Lipavský minulý týden novinářům v Bruselu řekl, že Praha zatím od spojenců získala prostředky na nákup prvních 300 tisíc kusů, o dalších 500 tisíc kusů se jedná.
Český poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar v polovině března ČTK řekl, že první dodávky v rámci takzvané české iniciativy by měly dorazit na Ukrajinu nejpozději v červnu. Český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) nedávno prohlásil, že považuje za reálné v rámci iniciativy sehnat až 1,5 milionu dělostřeleckých granátů.