Článek
List se odvolává na vysoké činitele německých bezpečnostních kruhů. Fischer měl chtít, aby agenti tajných služeb vybudovali během irácké války v Bagdádu německý informační kanál.
"Kvůli politicky chybné válce je třeba počítat se silně zvýšeným teroristickým nebezpečím pro Německo," tak znělo tehdejší posouzení situace. Dva agenti BND ale prý nesměli v žádném případě poskytovat přímou pomoc při válečných aktivitách. Jejich zprávy musely jít výlučně přes centrálu BND. Podle listu ale tehdy dostaly USA slib "dalekosáhlé spolupráce".
"Informace o vojenských konvojích, budování pozic v Bagdádu a rekvírovacích opatřeních iráckých sil měly být nicméně rychle předány americkým místům," napsal Leipziger Volkszeitung s odvoláním na tehdy aktivního experta tajných služeb.
Na koberečku v parlamentu
Fischera tehdy podporoval exministr vnitra Otto Schily a šéf kancléřství Frank-Walter Steinmeier, nynější šéf diplomacie. Steinmeier teď musí případ vysvětlovat v zahraničním výboru Spolkového sněmu. V pátek se bude aféře věnovat i plénum dolní komory. Steinmeier nasazení německých agentů v Iráku stále obhajuje. Řekl, že je považoval i považuje za správné.
Exministr Fischer poslednímu vydání týdeníku Zeit řekl, že pokud ví, nikdy nebyla při činnosti agentů překročena "politicko-morální hranice". "Vlastní poznatky BND v irácké válce pro nás byly velmi důležité a podle toho, co vím, jsme přitom nikdy nepřekročili onu hranici, kterou jsme si sami stanovili," vysvětloval bývalý ministr, který se v jako jediný poslanec Zelených postavil proti zřízení parlamentního vyšetřovacího výboru, který by záležitost zkoumal.