Článek
Dokument je návrhem usnesení ze schůzky Scholze se všemi 16 zemskými premiéry, která se uskuteční ve středu v Berlíně a jejímž tématem má být právě migrace. Na zavedení stacionárních kontrol tlačí některé spolkové země, které považuji situaci za alarmující, protože přestávají nápor uprchlíků zvládat. Městům prý docházejí ubytovací kapacity a hlasitě volají po dotacích ze spolkové pokladny.
O obnovení kontrol usilují nejvíce Sasko a Braniborsko. Naopak Bavorsko je zatím nepožaduje, což v úterý potvrdil zemský premiér Markus Söder na tiskové konferenci s českým premiérem Petrem Fialou v Regensburgu. Söder to zdůvodnil mj. tím, že Česko si samo dobře chrání své hranice. Dalším důvodem je pak to, že Bavorsko provádí v pohraničí skryté namátkové kontroly.
Podle deníku Bild, který z uniklého návrhu usnesení citoval, je Scholz zřejmě připraven tlaku zemských premiérů ustoupit. Situace je prý dramatická, protože počet běženců v loňském roce i prvních měsících letošního roku výrazně vzrostl. Když se odhlédne od uprchlíků z Ukrajiny, zvýšil se počet příchozích oproti roku 2019 o 50 procent, cituje deník z dokumentu.
Francie a Itálie si vjely do vlasů kvůli migraci
„Brizantní opatření“
Návrh usnesení se na jedné straně hlásí k závazkům, jako jsou humanitární pomoc běžencům, společnému financování dopadů migrační krize na evropské úrovni, repatriačním dohodám se zeměmi původu migrantů a dalším možným opatřením jako posílení kapacit Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex).
Na straně druhé se ale v textu ukrývá oznámení „brizantního opatření“, které v závislosti na konkrétní situaci počítá všude se zavedením obdobného režimu, jaký delší dobu panuje na hranicích Německa s Rakouskem. Tam stacionární kontroly už existují a týkají se všech projíždějících aut, resp. procházejících osob.
Na hranicích s ostatními zeměmi uplatňuje SRN zatím jen tzv. závojová pátrání, kdy policisté - běžně v civilu a v civilních autech - kontrolují namátkově vytipovaná vozidla a osoby v třicetikilometrovém pásu u hranice. To se podle deníku Bild může brzy změnit.
„Například volný průjezd ze Sárska do Francie, jak jej dosud známe, už zřejmě nebude možný. Za předpokladu, že kancléř Scholz ve středu bude s plánem souhlasit,“ napsal list. Plošné kontroly na hranicích požadují také německé policejní odbory.