Článek
Norská vláda se chce spojit s Lulovým týmem, který má na starosti převzetí moci od vlády současného pravicového prezidenta Jaira Bolsonara. Norský ministr pro ochranu klimatu a životní prostředí Espen Barth Eide agentuře NTB řekl, že Norsko má k dispozici „značnou“ sumu, kterou bude možné vyplatit.
Bolsonarovi se nechce uznat porážku

Prostředky v amazonském fondu na ochranu pralesa a klimatu byly zmrazeny kvůli sporům o jejich vynakládání během Bolsonarovy vlády, činnost fondu byla prakticky ochromena, píše DPA. Bolsonaro považuje Amazonii především za oblast s nevyužitým hospodářským potenciálem. Chtěl v ní rozšiřovat zemědělství a těžbu nerostných surovin a návrhy na ochranu deštného pralesa označoval za vměšování.
Amazonský fond financuje Německo společně s Norskem. Peníze z něho jsou určeny na ochranu přírody v brazilské Amazonii a na boj proti odlesňování. V roce 2008 ho založila brazilská vláda a spravuje ho brazilská rozvojová banka BNDES.
Nový brazilský prezident Lula je nadějí pro Amazonii i nejchudší obyvatele
