Článek
Na transportu dvaapadesátiletého Johanna Westhausera se podílí tým 40 až 50 lidí, kteří přímo v jeskyni připravují cestu. “Po více než devíti hodinách dosáhl pacient v půl sedmé ráno bivakovacího tábora III, kde byla nařízena přestávka, aby se mohl zotavit,” uvádí se v písemném prohlášení Bavorské horské služby.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Zraněného ošetřuje lékař, jeho stav zůstává stabilizovaný. Další transport bude probíhat večer.
Tábor v hloubce 700 metrů je zhruba v polovině cesty, druhou část tvoří cesta velmi úzkým komínem, do nějž se vleze pouze štíhlý člověk. Zraněný muž ale musí být v poloze vleže, jinak omdlévá.
Zkušený speleolog Westhauser se vydal minulou neděli do nejhlubšího a nejdelšího jeskynního systému v Německu se dvěma společníky. V hloubce kolem 950 metrů výpravu zaskočilo uvolněné padající kamení, které postiženému způsobilo vážné zranění hlavy a mozku. Muž proto není schopen dostat se ven vlastními silami.
Systém Riesending-Schachthöhle je dlouhý 19,2 kilometru a dosahuje hloubky 1148 metrů. Objeven byl v roce 1995 a mezi objevitele patří i zraněný Westerhauser.