Článek
V jednom případě jel 104 kilometrů za hodinu v úseku, kde probíhaly práce na silnici a kde rychlost byla omezena na 30 km/h. Na jiném místě mu radar naměřil rovněž 104 km/h, ale namísto povolené padesátky.
„Policistům se podařilo šestadvacetiletého českého řidiče zastavit a zakázali mu pokračovat v jízdě. Řidiči byl předběžně odebrán řidičský průkaz a vozidlo bylo zabaveno,“ informovala policie v tiskové zprávě s tím, že delikt budou řešit správní orgány okresu Waidhofen an der Thaya. O jaký automobil šlo a jakou má přibližně hodnotu, rakouské úřady nesdělily.
V alpské republice začala letos platit novela zákona o silniční dopravě, podle níž úřady zabaví auto řidiči, který překročí maximální rychlost v obci o 80 km/h a více a mimo obec o 90 km/h a více. Vozidlo se poté prodá v dražbě.
Tyto limity se ale o 20 km/h snižují v případě, že byl přistižený řidič v minulosti kvůli dopravnímu deliktu soudně trestán, například za účast na ilegálních silničních závodech, nebo mu byla v posledních čtyřech letech udělena pokuta za rychlostní přestupek.
Radary v Itálii budou jen zachraňovat životy, ne plnit obecní pokladny, rozhodl Salvini
Možnost zabavení a vydražení vozidla se týká i zahraničních řidičů. Pokud auto není majetkem provinilce, mohou úřady vozidlo na dva týdny předběžně zadržet, poté jej musí vydat vlastníkovi.
Řidič v takovém případě ale dostane doživotní zákaz řízení motorových vozidel na území Rakouska a samozřejmě zaplatí řádnou pokutu.
Výnosy z prodeje zabavených aut jdou ze 70 procent na konto státního fondu pro bezpečnost dopravy. Zbývajících 30 procent putuje do kasy města nebo obce, kde byl přestupek spáchán.
V Rakousku je v obci povoleno jet maximálně 50 km/h, mimo obec 100 km/h a na dálnicích 130 km/h.