Článek
Nejvyšší soud souhlasí s tím, že dekret může být po dobu soudních pří plně uplatňován. S tímto názorem odmítli souhlasit dva soudci devítičlenného sboru Nejvyššího soudu USA, uvedla AP. Reuters rozhodnutí soudu označil za Trumpovo vítězství.
Nynější verze protiimigračního exekutivního nařízení, která je v pořadí třetí a kterou Trump vydal v září, se týká občanů osmi států - Čadu, Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Sýrie, Severní Koreje a Venezuely. Konkrétně se ale částečné blokace, o kterých rozhodly nižší federální soudy, dotkly jen těch převážně muslimských zemí, neboť podmínky migrace z KLDR a Venezuely u soudu zpochybněny nebyly.
Podle dekretu občané zmíněných zemí nesmějí do USA, pokud tam nemají prokazatelné rodinné, studijní či pracovní vazby.
Trumpův dekret stejně jako obě minulá nařízení vyvolal tvrdou kritiku a federální soudy na Havaji, v Marylandu a ve státě Washington zářijový dokument částečně zablokovaly. Odvolací soud v Kalifornii sice v listopadu některé části dekretů odblokoval, ale Bílý dům i tak podal žádost k Nejvyššímu soudu USA, aby umožnil plné uplatňování Trumpovy imigrační politiky.
AP poznamenala, že tento týden by měly o dekretu jednat odvolací soudy v San Franciscu a také v Richmondu.