Článek
Zdlouhavá příprava ukrajinské protiofenzivy dala podle listu ruské armádě čas na vybudování pevné obrany. Ruské pozice tak podle listu chrání široká pole z protitankových i protipěchotních min s nástražnými dráty.
To podle listu přimělo Ukrajince zpomalit, a hlavně změnit strategii. Místo toho, aby se jejich jednotky snažily prorazit s bojovými vozidly pěchoty a tanky, které jim západní spojenci poskytli, ukrajinští vojáci postupují pomalu, pěšky.
Průnik ke Krymu se zatím nekoná
Hloubka a hustota minových polí je značným problémem především podél jižní frontové linie v Záporožské oblasti, kde Rusové útok očekávali. Odhadli, že Ukrajinci budou mít v úmyslu v této oblasti „proříznout“ koridor okupovaným regionem až ke Krymu.
⚡️The 🇺🇦Ukrainian military uses the 🇺🇸American M58 MICLIC remote demining system in the Zaporozhye region pic.twitter.com/ocjoXXT2Nr
— 🇺🇦Ukrainian Front (@front_ukrainian) July 7, 2023
Terén v této oblasti přitom tvoří rozlehlá, otevřená pole, kde Ukrajinci nemají šanci schovat a zamaskovat svou těžkou techniku.
Podle WP boj v minových polích odhalil zranitelnost obrněnců všeho druhu, zejména nově dodaných amerických bojových vozidel Bradley a německých tanků Leopard, které vojenští experti považovali pro znovudobytí okupovaných území za klíčové.
Ukrajinci ukázali obrněnec Bradley po přímém zásahu. Je mimořádný, všichni zdrávi, pochvalují si
Západní obrněnci chrání vojáky
„Tato vozidla ale přesto získala od vojáků pozitivní zpětnou vazbu. I když najela na minu, většina členů posádky přežila jen s lehčími zraněními. To ale na proražení ruské obranné linie nestačí,“ uvedl list.
Podle vrchního velitele ozbrojených sil Ukrajiny Valerije Zalužného potřebuje Ukrajina nyní především speciální dálkové vybavení pro odminování. V rozhovoru pro WP řekl, že Ukrajina používá systémy M58 Mine Clearing Line Charge (MICLIC) poskytované USA. „Jenže ty jsou ničeny ve velkém, a proto je jich potřeba spousta,“ řekl Zalužnyj.
Vysoký ukrajinský úředník přitom pod podmínkou anonymity WP řekl, že Kyjev obdržel zatím méně než 15 procent odminovávacích zařízení včetně zmíněných MICLIC, o něž před začátkem protiofenzivy žádal. Přitom nyní je už naprosto jasné, že bez nich protiofenziva nezrychlí.