Článek
Thompsonová začala pracovat v realitní kanceláři Manors v roce 2016 s nástupním platem 120 tisíc liber (3,5 milionu Kč) ročně. U pracovněprávního tribunálu zaznělo, že byla ve své práci mimořádně úspěšná, uvedl deník Independent.
Dva roky nato otěhotněla, což její zaměstnavatel Paul Sellar na večírku s kolegy údajně okomentoval slovy: „Proč je do p*dele těhotná teď, když se nám tak daří? Varovali mě, abych nezaměstnával vdanou ženu v takovém věku.”
Ever asked to leave work earlier to pick up your child? Or care for a family member? Ever been denied? Alice Thompson was and took her employer to court and won.
— Emma Barnett (@Emmabarnett) September 7, 2021
Hear why in her first interview coming up on @BBCWomansHour shortly https://t.co/xY4G8FrTxW
Když se vrátila z mateřské dovolené, požádala šéfa, jestli by mohla v práci místo v šest večer končit už v pět, aby stíhala vyzvedávat svou dceru ze školky. Ty v Británii většinou zavírají v šest.
Ten ale žádost odmítl řešit s odůvodněním, že si nemůže dovolit Thompsonovou zaměstnávat na zkrácený úvazek. Uvedl to, přestože takto v minulosti dvěma zaměstnankyním vyhověl.
Přes 40 procent zaměstnanců se bojí ztráty práce kvůli věku, tvrdí průzkum
Thompsonová si na firmu stěžovala u pracovněprávního tribunálu. Podle ní byla žádost opodstatněná mateřskými povinnostmi, a tudíž neochota o ní vyjednávat představovala nepřímou diskriminaci na základě pohlaví. Uvedla, že si nepřeje, aby její dcera musela jednou podobné obstrukce řešit, až bude stará.
Tribunál jí dal za pravdu a přiznal jí finanční náhradu ve výši 185 tisíc liber (5,4 milionu Kč). Zároveň ale odmítl uznat Sellarovu údajnou poznámku jako formu diskriminace, jelikož mohlo jít o ojedinělý incident, u kterého navíc Thompsonová nebyla osobně.