Článek
„Nezklamu miliony lidí, které mi naslouchaly. Nikdy nebudu pod stejnou střechou jako Tálibán. Nikdy,” napsal Sálih v neděli na Twitter, než se stáhl do ústraní.
I will never, ever & under no circumstances bow to d Talib terrorists. I will never betray d soul & legacy of my hero Ahmad Shah Masoud, the commander, the legend & the guide. I won't dis-appoint millions who listened to me. I will never be under one ceiling with Taliban. NEVER.
— Amrullah Saleh (@AmrullahSaleh2) August 15, 2021
Původně to vypadalo, že stejně jako prezident Ašraf Ghaní utekl pryč z Afghánistánu, to se ale nakonec nepotvrdilo. Ukryl se domů, do rodného Pandžšíru – a spolu s ním údajně i někteří velitelé afghánských sil.
O dva dny později Sálih vysvětlil, že podle afghánské ústavy v případě prezidentovy nepřítomnosti či smrti přebírá pravomoci viceprezident. V tomto případě tedy on.
Clarity: As per d constitution of Afg, in absence, escape, resignation or death of the President the FVP becomes the caretaker President. I am currently inside my country & am the legitimate care taker President. Am reaching out to all leaders to secure their support & consensus.
— Amrullah Saleh (@AmrullahSaleh2) August 17, 2021
„Já se v současnosti nacházím uvnitř své země a jsem legitimním úřadujícím prezidentem,” napsal s výzvou mezinárodnímu společenství, aby ho podpořilo.
Uvedl, že na rozdíl od aliančních vojsk se nehodlá vzdát a stále vidí velký potenciál pro odboj.
Celoživotní boj s radikálním islámem
Pro Sáliha jde o další z mnoha bitev proti Tálibánu.
V dětství přišel o rodiče a v 90. letech bojoval po boku vůdce Ahmada Šáha Masúda, na kterého v roce 2001 spáchala atentát teroristická organizace Al-Káida. Následně sloužil ve vládě do doby, než ji Tálibán svrhl obsazením Kábulu v roce 1996. Povstalci následně zavedli fundamentalistický režim, který trval až do doby, než je v roce 2001 zbavili moci Američané.
Tálibové našli data o spolupracovnících spojenců, Američané se bojí prozrazení
Sálih uvádí, že Tálibán ve snaze vylákat ho z úkrytu mučil jeho sestru. „Můj názor na Tálibán se kvůli událostem z roku 1996 navždy změnil,” napsal Sálih minulý rok v úvodníku časopisu Time.
Po útocích na americké půdě z 11. září 2001, které přišly pouhé dva dny po atentátu na Masúda, se stal Sálih významným zdrojem pro americkou Ústřední zpravodajskou službu (CIA). Po pádu Tálibánu se v letech 2004 až 2010 postavil do čela afghánské zpravodajské služby NDS. V této funkci si vytvořil rozlehlou síť informátorů a zvědů mezi táliby, ale také v Pákistánu, kde mají vůdci povstalců z velké části základnu.
Za chaos v Afghánistánu může i Trump, řekl jeho ministr obrany
Sálihovi to podle jeho tvrzení umožnilo získat důkazy, že Tálibové mají i nadále podporu pákistánské armády. Ta veškerá podobná tvrzení odmítá.
Sálihův vzestup na viceprezidentskou pozici však doprovázely komplikace. V roce 2010 byl sesazen z pozice šéfa NDS po ponižujícím útoku na mírovou konferenci v Kábulu. Na několik let se proto stáhl z politického života, dál však pokračoval v každodenních slovních útocích proti Tálibánu a Pákistánu na sociálních sítích.
Výsadkář: Afghánci se neobětují za stát
Náklonnost vládnoucí vrstvy získal zpět v roce 2018, kdy se stal na několik měsíců ministrem vnitra a upevnil alianci s afghánským prezidentem Ašrafem Ghaním. Státník v neděli z Afghánistánu uprchl do zahraničí. Po volbách v roce 2019 se Sálih stal viceprezidentem.
Osmačtyřicetiletý muž unikl několika útokům Tálibánu, naposledy v září 2020. Tehdy u jeho konvoje explodovala výbušnina nastražená v autě, zemřelo nejméně deset lidí. O několik hodin později se objevil na videu s levou rukou v obvazech a slíbil na útok odpovědět útokem.