Článek
„Chápeme obavy našich obyvatel, protože nárůst počtu turistů je enormní,“ připustil na pondělní tiskové konferenci místopředseda regionálního kabinetu Antoni Costa. Podle něj je načase stanovit určité limity, protože – jak dodal – dosavadní trend vzestupu počtu návštěvníků ostrovů je do budoucna neudržitelný.
— Mallorca Magazin (@MM_Mallorca) July 22, 2024
Konkrétní kroky zatím neupřesnil. „Budou to ale odvážná opatření. A jejich přijetí není otázkou let, ale měsíců,“ zdůraznil Costa podle serveru Mallorca Magazin s tím, že bude nutné nejprve docílit konsenzu se všemi zainteresovanými institucemi a zájmovými skupinami.
Upřesnil, že regionální premiérka Marga Prohensová z konzervativní Lidové strany (PP) dala podnět k vytvoření „výboru pro udržitelný rozvoj“, který by měl za účasti více než 140 organizací a iniciativ projednat příslušné návrhy. Kromě toho vláda zřídila internetovou platformu, na níž mohou své představy sdělovat i jednotliví občané.
„Nejprve se musíme ujednotit. Musíme vypracovat řešení v rámci sociálního a politického paktu udržitelnosti,“ dodal Costa.
SOS: 20,000 Locals Protest Mallorca Overtourism at Huge Rally: Protest organizers have put forward various demands, with affordable housing being the most prominent issue, with some of them calling for an official housing emergency… https://t.co/dXcOnPAlvi #travelnews pic.twitter.com/qmWraJ3o7k
— eTurboNews | Trends | Travel News (@eTurboNews) July 22, 2024
Vicepremiér odmítl kritiku, že se protestů proti masové turistice nezúčastnil žádný představitel regionální vlády, i když kabinet sdílí obavy demonstrantů. „Své závazky dáváme najevo činy, ne účastí na demonstracích,“ řekl.
Plánujete dovolenou? Nejen v Barceloně turisty nechtějí
Costa v této souvislosti vyzval opoziční socialistické politiky, kteří se protestů zúčastnili, aby se „zamysleli“. „Současná situace nevznikla jen vinou lidovců, kteří jsou u moci už rok. Možná by se na to někteří lidé měli podívat blíže,“ řekl Costa v narážce na socialistického poslance a bývalého ministra cestovního ruchu Baleár Iaga Negueruelu.
Vicepremiér nicméně ocenil, že dosavadní protesty proti nadměrné turistice byly pokojné. „Jsme rádi, že nedošlo k nepokojům jako v jiných regionech,“ řekl.
S tím ale nesouhlasí místní svaz hoteliérů FEHM. Jeho viceprezidentka María José Aguilóová obvinila demonstranty z „agresivního chování“, kterého se měli dopustit tím, že na návštěvníky restaurací stříkali z dětských pistolí vodu nebo že poškozovali fasády hotelů a dalších turistických zařízení malůvkami.
Unsere Freunde von der anderen Insel 🇬🇧https://t.co/Tu9Q7mOMex
— Mallorca Magazin (@MM_Mallorca) July 23, 2024
Zatím poslední demonstrace proti masové turistice na Mallorce se konala v neděli. Podle policie se jí zúčastnilo 20 tisíc lidí, organizátoři ale hovoří o 50 tisících.
Demonstranti přišli do centra hlavního města Palma s transparenty s nápisy jako „Váš luxus, naše bída“ nebo „Nechceme být první v růstu nákladů na bydlení“. Jeden z nápisů kritizoval také nízkonákladové letecké společnosti.
Mallorca je největší z ostrovů, které tvoří Baleárské souostroví. Tuto oblast, kde žije zhruba 1,2 milionu místních obyvatel, loni navštívilo 18 milionů rekreantů, z toho 4,6 milionu z Německa a 3,4 milionu z Británie.