Článek
„Celkem jsme vycvičili a vybavili více než devět nových ukrajinských obrněných brigád. Ukrajinu to dostane do silné pozice, aby mohla pokračovat v dobývání okupovaného území,“ prohlásil Stoltenberg. Dodal, že dodávky od začátku války v únoru loňského roku představují „více než 98 procent bojových vozidel slíbených Ukrajině“.
F-16 nejsou to hlavní, zní z USA
Obdobně se vyjádřil i velitel sil NATO, americký generál Christopher Cavoli. „Jsem si velmi jistý, že jsme dodali materiál, který potřebují,“ řekl ve středu listu The New York Times před obranným výborem americké Sněmovny reprezentantů. Popsal také, že dodávky vycházejí ze skutečných potřeb Ukrajinců. „Několikrát jsme to prověřovali za spolupráce s našimi spojenci, kteří byli velmi štědří, zejména pokud jde o tanky a obrněná bojová vozidla, které také posíláme,“ řekl Cavoli. „Ukrajinci jsou v dobré pozici,“ dodal.
Odpovídal i na dotaz, proč Spojené státy otálejí s dodávkou amerických stíhaček F-16, po nichž Kyjev několikrát volal. Podle Cavoliho ale ukrajinské síly před svou očekávanou ofenzívou naléhavěji potřebují jiné věci.
Naposledy Ukrajinci dostali od Slovinska dvacet kolových obrněných transportérů Valuk, slovinské verze transportéru Pandur, již vyrábí rakouská zbrojovka Steyr. Mezi tanky byly nejvíce očekávány německé leopardy, americké abramsy a britské challengery, u munice se hovoří o milionech kusů.
Velký přehled tanků, které se střetnou na Ukrajině
Zelenskyj: Rusko už mohlo být poraženo
Zelenskyj dal nicméně tento týden najevo, že by uvítal větší vojenskou pomoc. „Je důležité, aby všichni naši partneři nyní byli co nejrozhodnější a co nejrychlejší při doručování slíbené pomoci, zejména zbraní, abychom mohli konec této války co nejvíce urychlit,“ apeloval při pondělním setkání s estonskou premiérkou Kajou Kallasovou.
„Pokud by každý z lídrů a každý ze států byl stejně svědomitý při ochraně společné svobody na našem kontinentu, ruská agrese by již utrpěla zjevnou porážku,“ dodal Zelenskyj dle webu Kyiv Independent.
Zástupci členských států Evropské unie aktuálně jednají o společném unijním nákupu munice pro Ukrajinu. Podle informací z kuloárů ale společné nákupy blokuje Francie, která trvá na tom, že munice musí být vyrobena v zemích EU. Z původně slíbeného milionu kusů dělostřelecké munice zatím dorazilo méně než 40 tisíc kusů, poznamenala polská stanice RMF FM.