Článek
„Rusko má na výběr. Může buď zvolit diplomatické řešení - a my jsme připraveni jednat -, nebo si vybrat konfrontaci, ale v tom případě zaplatí vysokou cenu,” prohlásil na společné tiskové konferenci s Johnsonem šéf Aliance.
Biden mluvil s Macronem o jeho schůzkách v Rusku a na Ukrajině, oznámil Bílý dům
Evropské země jsou podle něj znepokojeny současným navyšováním počtu ruských vojáků v blízkosti Ukrajiny, kvůli němuž bude méně času přichystat se na případnou invazi.
KOMENTÁŘ: Stín Mnichova nad Ukrajinou a plyn - Alex Švamberk
„Toto je nebezpečný okamžik pro evropskou bezpečnost,“ řekl Stoltenberg. „Počet ruských sil se zvyšuje. Doba varování před možným útokem se zkracuje,” upozornil.
Rusko řeči o invazi zpochybňuje
Rusko odmítá, že by se souseda chystalo napadnout, a tvrdí, že se obává rozšiřování vlivu Aliance ke svým hranicím.
Západní členové NATO v čele s USA, Francií či Británií v reakci na napjatou situaci v posledních týdnech posílají na východ nové vojáky a techniku.
„NATO nepředstavuje pro Rusko hrozbu, ale musíme být připraveni na nejhorší a zároveň zůstat pevně odhodláni najít politické řešení,“ dodal generální tajemník Stoltenberg.
Británie chce posílit jednotky NATO v Estonsku, kterým aktuálně velí. V pobaltské zemi je v tuto chvíli asi 1200 aliančních vojáků. Do Polska k Ukrajinské hranici Británie na důkaz solidarity s Kyjevem pošle 350 vojáků.
V Bělorusku jsou desítky tisíc ruských vojáků. Začal nácvik obrany před útokem zvenčí
„Připravujeme se vojensky, připravujeme sankce, ale také jsme ochotni hovořit," řekl Johnson. Dodal, že Západ je sice připraven k dialogu, ale nikoli o nepřekročitelných podmínkách, jako je možnost Ukrajiny vstoupit do NATO.
Podle šéfa londýnské vlády je čas přistoupit k deeskalaci krize. Jakožto vášnivý historik připomněl paralelu se situací v Evropě před vypuknutím druhé světové války. „Musíme vytrvat, nesmíme dopustit návrat doby, kdy o osudech národů rozhodovala hrstka velmocí,” apeloval Johnson.