Článek
„Rozhodli jsme se nasadit 700 dalších vojáků z operačních záložních sil pro západní Balkán a uvést další prapor záložních sil do stavu pohotovosti, aby jej bylo možné v případě potřeby nasadit.,“ řekl Stoltenberg podle serveru Nato.int. „Jednotky KFOR by měly mít síly a schopnosti k plnění svého mandátu,“ dodal.
Podle českého ministerstva obrany v roce 2022 působilo v misi KFOR 27 států a 3762 účastníků.
Příslušníci KFOR se v pondělí v kosovském Zvečanu octli mezi místní policií a kosovskosrbskými demonstranty, kteří na ně házeli kamení, slzotvorné granáty a Molotovovy koktejly. Zraněno bylo devatenáct maďarských a jedenáct italských vojáků. Mezi Maďary je sedm těžce zraněných, přičemž jeden musel podstoupit operaci, a Budapešť do Prištiny vyslala lékařský tým a armádní speciál, který je má dopravit do Maďarska.
Kosovo: radnice před demonstranty chrání KFOR a žiletkový drát
„Takové útoky jsou nepřijatelné a musí skončit,“ uvedl Stoltenberg. „Jak Priština, tak Bělehrad musí podniknout konkrétní kroky k deeskalaci situace, zdržet se dalšího nezodpovědného chování a zapojit se do dialogu zprostředkovaného EU, což je jediná cesta k trvalému míru,“ zdůraznil.
Protesty na severu Kosova, kde žije silná srbská menšina, vypukly minulý týden v souvislosti s nástupem čtyř nově zvolených starostů, etnických Albánců, do úřadu. Srbové dubnové volby bojkotovali a nechtějí ani uznat vedení měst a obcí, která z nich vzešla.