Článek
Představitelům členských zemí NATO ve Výboru pro obranné plánování tentokrát netrvalo ani 15 minut a vyslovili souhlas s doporučením, jež předložili vojenští experti. "Výbor pro obranné plánování dnes pověřil vojenské představitele spěšně realizovat obranná opatření k pomoci Turecku," sdělil ve středu mluvčí Aliance v prohlášení zaslaném Právu.
"Solidaritu Aliance se podařilo zachovat. Přijetím tohoto kroku NATO dostálo své odpovědnosti ... pomoci ohroženému spojenci," komentoval týž den rozhodnutí americký velvyslanec při NATO Nicholas Burns.
O poskytnutí pomoci v neděli rozhodl Výbor pro vojenské plánování, sdružující 18 z devatenácti členských zemí - tedy bez Francie - tá vystoupila z vojenských struktur v roce 1966. O pomoc Turecku Alianci oficiálně požádaly USA 15. ledna. Ankara poté požádala spojence o bezpečnostní konzultace podle čl. 4 Severoatlantické smlouvy. Na fóru Severoatlantické rady, kde se rozhoduje konsensem, byly zpočátku proti nyní schválené pomoci Turecku Francie, Belgie a Německo. Zdůrazňovaly, že se jim tento krok zdá nyní předčasný a podkopávající diplomatické kroky v rámci OSN k odzbrojení Iráku bez války.
Generální tajemník NATO George Robertson, který ve středu odletěl do Washingtonu k rozhovorům s prezidentem George W. Bushem, připustil, že krize v Alianci poškodila její věrohodnost a vztahy mezi USA a Francií, Německem a Belgií. "NATO usiluje o zastavování válek, ne o jejich vyvolávání," ujistil.
Aliance se v rámci obranné pomoci rozhodla pro ochranu Turecka poskytnout:
Letadla AWACS (radary včasné výstrahy) ze základny Geilenkirchen v Německu. Počet strojů nebyl oznámen. Mohou odletět do tří dnů po obdržení rozkazu s mezinárodními posádkami.
Tři baterie protivzdušných systémů Patriot vyčleněné z výzbroje Nizozemí s 370 vojáky obsluhy. Munici (rakety) dodá Německo. Systémy už vypluly a dorazí do Turecka asi během tří týdnů.
Chemické jednotky. NATO čeká na specifikaci potřeb od Turecka. Poté požádá členské země k vyslání specializovaných jednotek chemické a biologické ochrany.